Umístění: Společnost Zajímavosti Jihomoravané jsou v třídění použitých baterií nejlepší v republice

Jihomoravané jsou v třídění použitých baterií nejlepší v republice

Brno, 10. dubna 2018 – V loňském roce odevzdali lidé v Jihomoravském kraji k recyklaci 304,7 tun použitých baterií. Podle neziskové společnosti ECOBAT, která v Česku zajišťuje zpětný odběr baterií, každý obyvatel kraje vytřídil v průměru 258 gramů baterií, což zhruba odpovídá deseti tužkovým bateriím typu AA. Jihomoravané se tak stali nejaktivnějším krajem v celé republice.

baterie recyklace jihomoravsky kraj

 

Meziročně se množství baterií odevzdaných v Jihomoravském kraji k recyklaci zvýšilo o 35 %. Za příznivými výsledky stojí především nárůst odevzdaných baterií v městech a obcích, školách a firmách.

„Jihomoravský kraj se ve sběru baterií rok od roku zlepšuje,“ říká Petr Kratochvíl ze společnosti ECOBAT a dodává: „Zvyšuje se dostupnost sběrných míst, působí osvěta a díky tomu roste počet lidí, kteří baterie zodpovědně třídí a odnáší k recyklaci. Velmi dobře funguje i spolupráce se školami. Ta se projevuje nejen v množství odevzdaných baterií ve školách, ale i v dlouhodobém vzdělávání žáků a studentů.“

Jen školy v Jihomoravském kraji odevzdaly v roce 2017 přes 15,7 tuny baterií. Nejaktivnější školou byla ZŠ Růžová 149/7 v Ivančicích, jejíž žáci a pedagogové vytřídili téměř 999 kg baterií.

Tisíc tun druhotných surovin díky recyklaci
V celé České republice bylo v roce 2017 k recyklaci odevzdáno 1 681 tun baterií, což představuje 159 gramů na obyvatele. Ve srovnání s rokem 2016 jde o 3% nárůst. Účinnost sběru baterií již dosahuje 46,3 %. Na recyklaci tedy končí necelá polovina všech baterií, které byly dány do oběhu. Z množství baterií odevzdaných v loňském roce bylo díky recyklaci získáno téměř 1 100 tun druhotných surovin – především oceli, zinku, manganu, niklu a mědi, olova, kobaltu anebo stříbra.

Sběrných míst, kam je možné nosit použité baterie, je v České republice již přes 20 tisíc. Konkrétně můžete baterie odevzdávat do červených venkovních kontejnerů, ve sběrných dvorech, dále ve všech obchodech, kde se baterie prodávají, ve školách, které jsou zapojeny do programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět, v některých městských a obecních úřadech, nebo též v některých firmách a organizacích, které zřizují sběrná místa na pracovištích.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci