Umístění: Společnost Zajímavosti Jihomoravský kraj ovládne Baterkománie, zapojí se do ní 18 měst

Jihomoravský kraj ovládne Baterkománie, zapojí se do ní 18 měst

baterka baterie baterkomanieBrno, 1. května 2019 – Začátkem května startuje v Jihomoravském kraji projekt BATERKOMÁNIE, který v sobě spojuje sběr použitých baterií a charitu. Čím více se jich během půlroční sběrové kampaně v 18 zapojených městech a městských částech vybere, tím více finančních prostředků dají její organizátoři na charitativní nebo obecně prospěšné projekty v kraji. Konkrétně za každý kilogram odevzdaných baterií to bude 10 korun.

BATERKOMÁNIE je okořeněna ještě o soutěž měst. Jde při ní nejen o prestiž městských úřadů a úřadů městských částí, ale i o to, kdo vybere charitativní projekty, které získají finanční příspěvek. Toto privilegium připadne třem ve sběru nejúspěšnějším úřadům. Organizátory jsou Jihomoravský kraj a společnost ECOBAT.

V období od 1. května do 31. října 2019 najdete ve všech zapojených městských úřadecha úřadech městských částí sběrné nádoby označené logem soutěže, do kterých mohou úředníci, ale i běžní občané odevzdávat použité baterie. V soutěži měst vyhraje ten úřad, kterému se do sběrné nádoby na úřadě podaří vybrat největší množství baterií v přepočtu na jednoho úředníka. Celkovou částku, která bude rozdělena na charitu, pomohou navýšit i baterie, které lidé donesou také do sběrných dvorů, a které děti a studenti vyberouve školách zapojených do programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět. Maximální výše finančního příspěvku je stanovena na 100 000 Kč.

Ve sběru baterií je Jihomoravský kraj nejlepší v republice. V loňském roce zde lidé vytřídili a k recyklaci předali 292,1 tun baterií, což znamená, že každý obyvatel kraje odevzdal v průměru 247 gramů baterií. Skutečnost, že jsme nejlepší, neznamená, že bychom nemohli býtještě lepší,“ říká s úsměveming. František Havíř, vedoucí odboru životního prostředí Krajského úřadu Jihomoravského kraje a dodává: „Není to však jediný důvod, proč se k BATERKOMÁNII připojujeme. Je nám také velmi sympatické spojení sběru baterií s charitou a aktivní podpora osvěty pro třídění ze strany zapojených měst.“

Do sběrové soutěže BATERKOMÁNIE v Jihomoravském kraji se přihlásily městské úřady Boskovice, Břeclav, Bzenec, Hrušovany nad Jevišovkou, Hustopeče, Klobouky u Brna, Kyjov, Pohořelice, Slavkov u Brna, Tišnov, Velká nad Veličkou, Veselí nad Moravou, Vyškov, Ždánice, Židlochovice, městské části Brno-Jundrov, Brno-sever a Brno-Starý Lískovec.

Zatím jen necelá polovina baterií, které jsou v Česku dány do oběhu, končí na recyklaci. Mělo by jich být mnohem víc, protože každá baterie, která skončí ve směsném odpadu, škodí přírodě. A to je hlavní cíl BATERKOMÁNIE – přesvědčit lidi, aby použité baterie odevzdávali na recyklaci. Když hodíte baterii do popelnice na směsný odpad, skončí na skládce nebo ve spalovně. Když ale absolvujete pár kroků navíc k nejbližšímu sběrnému místu, pak šetříte přírodu, protože díky recyklaci z použitých baterií získáváme druhotné suroviny, zejména kovy, které mohou sloužit k výrobě nových produktů.

Sběrných míst je v ČR už přes 20 tisíc. Asi nejznámější jsou červené venkovní kontejnery na třídění drobných elektrospotřebičů a baterií. Na popularitě získávají sběrná místa v obchodech. Kdykoli tedy půjdete nakoupit do supermarketu, můžete zde odevzdat i baterie. Dalším místem jsou sběrné dvory. Stále více měst a obcí zřizuje sběrná místa na baterie přímo na městských nebo obecních úřadech. Pokud nevíte, kde máte nejbližší sběrné místo, určitě ho najdete ve vyhledávači mapa.ecobat.cz.