Umístění: Společnost Zajímavosti Jihomoravský kraj se podílí na zlepšování kvality vody v Brněnské přehradě

Jihomoravský kraj se podílí na zlepšování kvality vody v Brněnské přehradě

Brno, 24. června 2022 - Jihomoravský kraj společně s městem Brnem a Povodím Moravy pravidelně udržuje čistotu vody v Brněnské údolní nádrži. Všechny tři instituce budou v těchto opatřeních i nadále pokračovat v rámci již IV. etapy do roku 2027. Vzájemná spolupráce je zaměřena na vyřešení dlouhotrvající špatné kvality vody v přehradních nádržích Brno a Vír vlivem přemnožených sinic – cyanobakterií. Stávající aerační systém na Brněnské údolní nádrži je provozován od roku 2010 vždy během vegetační sezóny od dubna do konce září. Aerace hlavního jezera je zajištěna 20 aeračními věžemi, jejichž technologie již není dostačující a budou postupně nahrazovány.

brnenska prehrada

 

Díky projektu na udržení čisté vody v přehradě se uskutečnila řada opatření, např. se vyčistilo dno a břehy nádrže, kde se nacházelo velké množství sedimentu. Vlivem těchto změn se změnila také skladba ryb v přehradě. Dříve dominantní kaprovité druhy byly částečně nahrazeny dravějšími druhy, mezi nimiž najdeme candáty, okouny a štiky stabilizující ekosystém nádrže.

„Spolupráce zahrnuje odstranění stávajících 5 provzdušňovacích věží a jejich nahrazení v první etapě a přidání 3 nových v etapě druhé. Našim společným cílem je udržet přehradu čistou i v následujících letech. Poslední dobou se však ve vodě objevují chemické látky z přilehlých polí. Na tuto situaci reagujeme a adekvátně upravujeme čistící postupy,“ doplnil Lukáš Dubec, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro životní prostředí.

Zdroj: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci