Umístění: Společnost Zajímavosti Kdo chce na podzim sázet stromy, může si vybírat z řady grantů

Kdo chce na podzim sázet stromy, může si vybírat z řady grantů

Brno, 26. dubna 2022 – Nadace Partnerství podpoří zájemce o výsadbu stromů. Ti mohou vybírat hned z několika otevřených grantových výzev, ve kterých mohou žádat až o400 tisíc korun. Podporu mohou získat jednotlivci, neziskové organizace, školy, obce i města pro projekty směřované do letošního podzimu. Zájemce provede web nadacepartnerstvi.cz/granty.

strom ker vysadba podzim

 

Kdo hledá rychlé granty bez zbytečné administrativy, tomu bude svědčit výzva Sázíme budoucnost do 30 000 Kč. Díky ní mohou právnické osoby získat finance na výsadbu stromů a keřů a následnou péči o ně. Financovat mohou také nezbytný materiál, dopravu, nářadí nebo propagaci.

Pro zájemce o středně velké projekty slouží grant Sázíme budoucnost do 150 000 Kč. V něm jako jediném mohou podporu získat i jednotlivci, kteří nemají zázemí vlastní organizace. Stačí jen prokázat vztah k místu výsadby. Výzvu vyhlašuje Nadace Partnerství s podporou programu Státního fondu životního prostředí.

„Rozdělením našeho klasického výsadbového programu na dvě části chceme dát možnosti širšímu okruhu žadatelů. Malé granty do 30 tisíc korun jsou ideální pro spolky, neziskovky či menší obce, které se nechtějí pouštět do větších projektů, nemají s výsadbovými akcemi zkušenosti nebo se obávají nadměrného papírování. Na granty do 150 tisíc korun dosáhnou i jednotlivci, stejně jako v prvním případě ale platí, že listnáče je potřeba sázet na veřejně přístupných místech a se souhlasem vlastníka pozemku. Obě výzvy jsou otevřeny do konce července,“ přibližuje grantový manažer František Brückner z Nadace Partnerství.

Pro ještě ambicióznější záměry až do 400 tisíc korun slouží program Sázíme budoucnost s KB Penzijní společností určený primárně na výsadbu alejí. Z něj mohou právnické osoby kromě stromů financovat také pořízení laviček, informačních a vzdělávacích panelů nebo prvků pro zvěř, jako jsou bidýlka pro dravce nebo budky pro ptáky. Sběr žádostí běží do začátku letních prázdnin.

„Aleje jsou významným přírodním krajinným prvkem, který posiluje přirozenou ekologickou stabilitu dané lokality. Zamezují půdní erozi, zpomalují odtok srážek a skýtají úkryt drobným živočichům. Proto je jejich existence tak významná. Kromě ekologického hlediska má však výsadba alejí také kulturní a společenský aspekt,“ doplňuje Vladimír Jeřábek, výkonný ředitel z KB Penzijní společnosti.

Vedle celorepublikových možností nabízí Nadace Partnerství i dvě specifické výzvy: na pořadatele putovní Aleje svobody z řad obcí; a na obnovu veřejné zeleně po loňském tornádu. Více informací a podmínky najdou zájemci na webu nadacepartnerstvi.cz/granty.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci