Umístění: Společnost Zajímavosti Konec analogového televizního vysílání na jižní Moravě

Konec analogového televizního vysílání na jižní Moravě

Brno, 7. června 2011 - V územní oblasti Brno, která pokrývá převážnou část jižní Moravy, dojde 30. června 2011 k definitivnímu ukončení zemského analogového televizního vysílání. Televizní diváci, kteří přijímají signál z pozemních vysílačů, budou mít od té doby možnost přijímat pouze modernější digitální vysílání.

tv_sum250

Vypnutí zemského analogového televizního vysílání se týká zejména vysílačů velkého výkonu Brno – Kojál, Hodonín – Babí lom, Mikulov – Děvín, Svitavy – Kamenná Horka a Žďár nad Sázavou – Harusův kopec. Analog však přestanou vysílat i všechny na ně napojené malé vysílače a dokrývače.

  • Jaký je rozdíl mezi analogovým a digitálním vysíláním?
Analogové vysílání je zastaralá forma televizního vysílání, která díky malému počtu volných frekvencí (kmitočtů) neumožňovala vysílat z pozemních vysílačů více než 4 celoplošné televizní programy. Televizní diváci přijímající televizní signál z pozemních vysílačů pomocí antény tak měli k dispozici pouze programy ČT1, ČT2, NOVA a PRIMA.
Digitální vysílání je modernější a kromě vyšší kvality a stability obrazu je jeho největší výhodou efektivnější využití kmitočtů. Místo jednoho televizního programu je zde vysíláno na jednom kmitočtu programů několik. Tento balík programů se nazývá digitální síť neboli Multiplex. Digitální vysílání umožňuje i nabídku doplňkových služeb, jako je elektronický programový průvodce EPG.
  • Jaké programy tedy nabízí digitální vysílání?
V ČR jsou nyní k dispozici 3 celoplošné multiplexy a 1 testovací multiplex s vysíláním ve vysokém rozlišení. V multiplexu 1 vysílají programy České televize (ČT1, ČT2, ČT24 a ČT4 Sport) a také 7 programů Českého rozhlasu. Multiplex 2 obsahuje vysílání soukromých televizních stanic (NOVA, PRIMA, NOVA CINEMA, PRIMA COOL a TV BARRANDOV). Kapacita multiplexu 3 je zatím naplněna pouze částečně (PRIMA LOVE, R1, RADIO PROGLAS).
  • Digitalizace na jižní Moravě

Digitalizace, neboli přechod ze zemského analogového na digitální vysílání, spočívá v postupném zavádění digitálního vysílání a následném vypínání zemského analogového vysílání. Mezi spuštěním digitálního a vypnutím analogového vysílání je vždy minimálně 6 měsíců dlouhý souběh, aby lidé měli dostatek času na přechod. Na jižní Moravě byl Multiplex 1 spuštěn již na konci roku 2009, multiplexy 2 a 3 pak na podzim 2010, televizní diváci tedy měli dostatek času přechod na digitální vysílání vyřešit.

set-top-box250
  • Jak přejít na digitální vysílání?
Bez problémů zvládnou přechod ti, kteří vlastní nový typ televizoru s vestavěným digitálním tunerem. Majitelé starších televizorů si musí dokoupit set-top-box. Největší úpravy vyžadují společné televizní antény (STA), kde je třeba provést úpravy na hlavní stanici STA a v některých případech i na neudržovaných rozvodech po domě. Úpravu STA na příjem digitálního vysílání je nutné svěřit odborné firmě. Nejlepší je samozřejmě vše začít řešit s dostatečným předstihem, aby byl čas vypořádat se s případnými technickými komplikacemi.
  • Kde hledat další informace o digitalizaci televizního vysílání
Všechny důležité informace o digitalizaci televizního vysílání naleznete na stránkách www.digitalne.tv, nebo na bezplatné informační lince 800 90 60 30, která je v provozu v pracovní dny od 8 do 19 hodin.

red
set-top-box250

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript