Nejhezčí ženy na světě vždy byly a jsou z jižní Moravy – komu nestačí rozhlédnutí kolem sebe, tomu to snad potvrdí nové archeologické nálezy. Ty totiž dokazují, že už naši dávní předkové měli zalíbení...
„Johanka patří mezi nejkompletnější nálezy – dochovaly se dvě třetiny od hlavy po klín. Má naznačeny detaily obličeje a navíc je na ní zachována bílá malba, která ji zdobila. Hedvika je opravdovým unikátem v celé oblasti středního Podunají. Za 120 let zkoumání této kultury se nikdy nepodařilo nalézt takto velkou a navíc dutou plastiku,“ říká archeolog Zdeněk Čižmář, který vede vykopávky na lokalitě.
Co osobně pro něj nálezy znamenají? „Je to dobrý pocit, když se vám po 9ti letech výzkumů lokality podaří nalézt opravdový unikát. Máme ale radost z každého dobrého nálezu a těch je opravdu hodně,“ dodává Čižmář. Na otázku, zda na lokalitě očekává nálezy dalších sošek, odpovídá jednoznačně: „Samozřejmě. Kultura s moravskou malovanou keramikou osídlila mašovickou lokalitu ve 4 fázích a zlomky pravěkých plastik se nacházejí v poměrně velkém počtu objektů.“ S nadsázkou se dá říct, že si zde výzkumníci pomalu zakládají archeologický harém…
Rozhovor s archeologem Mgr. Zdeňkem Čižmářem
• Odborníci Hedviku a Johanku srovnávají se světově proslulou věstonickou Venuší - proč a čím jsou tyto nově objevené plastiky žen tak výjimečné?
Myslím si, že toto srovnání nemůžeme přijmout, protože srovnáváme nesrovnatelné. Věstonická venuše je minimálně o 15000 let starší než obě venuše z Mašovic. S proč jsou tak výjimečné. Výjimečná je v podstatě každá venuše, každý archeologický nález, jelikož je nezaměnitelným originálem. Z Mašovic pochází do dnešní doby více jak 3 desítky zlomků nebo částí pravěkých plastik, které datujeme do období kultury s moravskou malovanou keramikou, tedy do období v rozmezí 4800 – 4500 př. n. l. Poslední nález, kterému jsme dali jméno (tedy oblasti Maďarska, Rakouska, Slovenska a Moravy). Původní výšku odhadujeme na 60 cm. Zvládnutí této složité technologie umožnilo vyrábět další podobné exempláře, v Mašovicích byly nalezeny další dva zlomky z podobně velkých plastik.
• Na území ČR jsou plastiky žen - "venuše" - známy spíše z Čech, nebo Moravy?
Především z Moravy, protože do Čech pronikla tato kultura až ve svých mladších fázích a to jen do okrajového prostoru východních Čech. Morava doposud vede v počtu pravěké plastiky, dnes pochází z jejího území na 2500 kusů především figurální plastiky.
• Očekáváte nálezy dalších sošek na lokalitě Mašovice?
Samozřejmě. Kultura s moravskou malovanou keramikou osídlila mašovickou lokalitu ve 4 fázích a zlomky pravěkých plastik se nachází v poměrně velkém počtu objektů.
• Co osobně pro vás a váš tým nálezy znamenají?
Tak samozřejmě je to dobrý pocit, když se Vám po 9 letech výzkumů lokality, která mohla být bez přítomnosti archeologa zcela zničeny vč. unikátního souboru archeologických nálezů, podaří nalézt opravdový unikát. Máme ale radost z každého dobrého nálezu a těch je opravdu hodně.
Snad nejdůležitější je, že povedlo změnit takový ten negativní ustálený pohled na naši práci očima stavebníka. Dnes jsme braní automaticky jako součást stavby, výzkumy provádíme po dohodě v předstihu, dnes vznikají za podpory obce a různých fondů u lokality odpočinková místa s informačními tabulemi výsledcích našich výzkumů na této již evropsky proslulé lokalitě.
Komentáře a dotazy k produktu
RSS informační kanál kometářů k tomuto článku.