Umístění: Společnost Zajímavosti Letecké snímky nabízí srovnání před a po tornádu

Letecké snímky nabízí srovnání před a po tornádu

mikulcice po tornadu mapaBrno, 24. srpna 2021 – Jak vypadaly obce původně, co napáchalo tornádo a jak se změnily měsíc po zásahu záchranných složek? Srovnání nabízí letecké záběry, které si objednal Jihomoravský kraj. Pro potřeby krajského krizového štábu, jednotlivých odborů krajského úřadu, městských úřadů dotčených ORP, Integrovaného záchranného systému a veřejnosti byla vytvořena kompoziční webová aplikace „Tornádo“. Tam se shromažďují a zpřístupňují všechna dostupná data o zasaženém území.

 

„Jedná se zejména o ortofota, tedy letecké snímky s velkým rozlišením – 5cm/pixel a s časovým rozestupem, která zahrnují taky informace o budovách a jejich poškození a stavu technických sítí, tedy připojení na plyn a elektřinu. I díky této aplikaci bylo možné ve zkráceném režimu stanovit škody na majetku pracovníky krajského úřadu. Nejžádanější funkcí aplikace je funkce „stírání“, kdy je možno plynule překrývat a srovnávat letecké snímky před a po tornádu a měsíc po ukončení prací záchranných složek,“ uvedl krajský radní pro oblast informatiky Jiří Hlavenka.

Kromě této aplikace dal kraj hasičům a obcím s rozšířenou působností k dispozici i webové mapové služby, které jim umožňují připojit si zmiňovaná data i do svých webových aplikací. Aplikace je dostupná z Geoportálu Jihomoravského kraje na: mapy.jmk.cz.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci