Dubňany, 4. srpna 2012 (MEDIAFAX) - Lidé postižení Parkinsonovou chorobou zahájili v sobotu v Dubňanech na Hodonínsku 5. českou Parkinsoniádu. Nevyléčitelně nemocní sportovci v ní měří síly v devíti disciplínách, mezi kterými jsou bowling, stolní tenis, curling, pétangue nebo střelba ze vzduchové zbraně.
První Parkinsoniáda se uskutečnila před čtyřmi lety. "Od té doby se sportovních klání účastnilo na šest stovek sportovců," řekl v sobotu předseda pořádajícího sdružení Parkinson Slovácko a zakladatel ojedinělých sportovních her Jan Škrkal. Každý ze 150 závodníků z tuzemska, Polska, Rakouska a Slovenska podle něj soutěží v dubňanském sportovním centru Želva nejméně ve dvou disciplínách.
Zahraniční účast na české Parkinsoniádě se stala během pěti let tradicí. "Dala vzniknout desítkám přátelství lidí, kteří s nevyléčitelnou chorobou bojují," řekl hlavní organizátor.
Podle Škrkala je letos součástí sportovních soutěží také doprovodný a společenský program, spočívající ve výstavě fotografií a obrazů. Akce se tak posunula do vyšší společenské roviny a získává si věhlas nejen na jižní Moravě. Příští rok se tak splní jeden ze snů zakladatele Parkinsoniád. "Hry překročí hranice jižní Moravy a poprvé v historii se uskuteční na Slovensku," řekl Škrkal.
Parkinsonova choroba je zapříčiněna nadměrnou ztrátou nervových buněk, produkujících v mozku neurotransmiter dopamin, látku, která reguluje činnost určité části mozku zvané bazální ganglia. Ta se podílí především na regulaci hybnosti - nedostatek dopaminu tedy působí poruchy hybnosti, parkinsonské projevy a obtíže.
Podle lékařů mohou pacienti několikrát denně budit dojem téměř zdravých lidí a na druhé straně s vypětím sil jenom ztuhle sedět či naopak trpět mimovolními pohyby. Častým projevem je třes. Stavy pomalosti a ztuhlosti, či samovolné pohyby některým pacientům značně ztěžují běžné životní situace, například neobratnost u pokladny v samoobsluze. Pacienti často mají problémy s komunikací, obtížnou artikulací, špatným psaním.
Často bezvýrazný obličej a podivné pohyby budí zvláštní dojem, za "maskou" se však skrývá inteligentní člověk. Pacientovým souputníkem může být deprese, ve stáří se přidávají další psychické potíže. Choroba zásadním způsobem ovlivňuje nejenom život postiženého, nýbrž i celé jeho rodiny, přátel a kolegů. Parkinsonovou nemocí v Česku v současnosti trpí přibližně deset až patnáct tisíc lidí. Nemoc se nedá vyléčit.