Umístění: Společnost Zajímavosti Na jižní Moravě lidé vytřídili již 300 tun vysloužilých baterií

Na jižní Moravě lidé vytřídili již 300 tun vysloužilých baterií

Brno, 15. března 2023 – Ve sběru baterií máme za sebou velmi úspěšný rok 2022. V Jihomoravském kraji na sběrných místech (3 164) lidé sesbírali 300 tun použitých baterií. Nejběžnější vytříděnou baterií je ta tužková, v loňském roce jich na sběrných místech odevzdal každý Jihomoravan v průměru 10 ks.

mix baterek

 

Na sběrných místech společnosti ECOBAT se sešlo celkem 1915 tun použitých baterií. V porovnání s předcházejícím rokem se sice jedná o mírný pokles, ale ten patrně nastal důsledkem uvědomělejšího hospodaření spotřebitelů s bateriemi. V loňském roce se jich vytřídilo tolik, že na každého Čecha připadne 7 kusů baterií velikosti AA. Změna v přístupu spotřebitelů ke třídění baterií se projevila v nárůstu sběru baterií z ručního nářadí a elektrokol. Nejaktivnější jsou lidé z kraje Vysočina, Jihomoravského a Středočeského kraje.

V minulém roce oslavila společnost ECOBAT dvacet let působení na českém trhu. Tyto dvě dekády zkušeností s bateriemi, jejich sběrem, tříděním, zpracováním a legislativou se na samotném sběru a třídění silně projevují. Výsledkem těchto zkušeností a dlouholeté práce je více než 19 tisíc tun vytříděných baterií, což odpovídá např. váze 114 největších dopravních letadel.

“Dvacátý rok fungování naší společnosti byl plný turbulencí. Ve sběru odpadních baterií sice došlo oproti předcházejícímu roku k mírnému poklesu, avšak tento fakt spíše dokazuje lepší hospodaření spotřebitelů. Nejvíce jsou stále zastoupeny baterie velikosti AA a AAA (tužkové a mikrotužkové). Jejich sběr tvoří přibližně polovinu všech posbíraných baterií. Na třídicí lince stále přibývá baterií z notebooků, mobilních telefonů a nářadí. časem také doslouží akumulátory z elektrokol nebo elektroautomobilů. A právě počet posledně jmenovaných druhů akumulátorů každoročně narůstá o 35 procent,“ komentuje loňský rok Kateřina Vránková, obchodní ředitelka společnosti ECOBAT a pokračuje: „Spustili jsme sběr vybitých autobaterií a stále pokračujeme v osvětové činnosti v oblasti prevence a bezpečnosti při sběru a skladování odpadních baterií. Za největší úspěch loňského roku považujeme získání oprávnění od Ministerstva životního prostředí k provozování systému sběru baterií. Stali jsme se první a v tento moment zůstáváme jedinou společností, která toto oprávnění v České republice získala.“ Loňský rok se tak pro společnost ECOBAT nesl ve znamení rozšiřování portfolia služeb.

Sběr v krajích. Třetina všech vytříděných baterií pocházela z měst a obcí
V roce 2022, stejně jako v předchozích letech, se v přepočtu na obyvatele vytřídilo nejvíce baterií na sběrných místech na Vysočině (198 tun), v Jihomoravském kraji (300 tun) a v Praze (309 tun). Do sběrných míst tak na Vysočině odnesl jeden člověk v průměru rekordních 16 tužkových baterií velikosti AA. V Jihomoravském kraji a Praze to bylo 10 baterií tohoto typu. Nejméně baterií se na sběrná místa dostalo v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji. Lidé z těchto krajů nasbírali v průměru 4 vybité tužkové baterie v přepočtu na jednu osobu.

„Sběr vybitých baterií je „mravenčí práce“. Na výsledcích se samozřejmě odráží i vliv krajských úřadů. Je nutno dodat, že někdy samotné výsledky sběru neodpovídají vynaložené energii krajských úřadů,“ dodává dále Vránková.

Novinky pro rok 2023
„Jako novinku připravujeme zahájení systematického vytváření specializovaných míst zpětného odběru pro baterie z elektrokol. Tento projekt chceme odstartovat na Den Země tzn. v dubnu. Z dalších plánovaných aktivit můžu prozradit, že se nyní hodně věnujeme spolupráci se zpracovateli elektra, u kterých vnímáme zvýšené riziko při demontáži baterií. Na prvním místě stále zůstává přizpůsobení činnosti všem požadavkům nového zákona na základě nově vydaného oprávnění od MŽP, které jsme získali v prosinci,“ shrnuje na závěr Kateřina Vránková.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci