Umístění: Společnost Zajímavosti Na jižní Moravě se loni vytřídilo přes 1 500 tun elektroodpadu

Na jižní Moravě se loni vytřídilo přes 1 500 tun elektroodpadu

elektroodpad rema Brno, 12. května 2019 – Občané Jihomoravského kraje vloni odevzdali k recyklaci 1 511 tun vysloužilého elektrozařízení. Na jednoho obyvatele v kraji se tak vysbíralo přibližně 1,28 kilogramů nepoužívaných elektrozařízení, nejčastěji šlo o velké domácí spotřebiče a zařízení informačních technologií. Od předloňska se Jihomoravští ve sběru elektra polepšili. Údaje vyplývají z výsledků kolektivního systému provozovaného společností REMA Systém, který v tuzemsku zajišťuje zpětný odběr a recyklaci elektrozařízení.

Celkových 1 511 tun vysloužilých elektrických a elektronických zařízení, které byly vloni na území Jihomoravského kraje v rámci sběrné sítě REMA odevzdány k recyklaci, odpovídá váze přibližně sedmnácti elektrických lokomotiv. Obyvatelé jižní Moravy přitom nashromáždili 9 % z celkového sběru v síti REMA v České republice. V průměru odevzdali 1,28kilogramů elektroodpadu na hlavu, čímž se zlepšili oproti předloňsku. Tehdy to bylo 1,15 kilogramů.

Nejčastěji recyklovali Jihomoravští zařízení informačních technologií, jako jsou například telefony, počítačové myši, tablety, klávesnice či kalkulačky. Dále velké domácí spotřebiče jako pračky, myčky, sporáky nebo varné desky. Množstevně nejméně se nashromáždilo světelných zdrojů, které jsou díky své jednotkové hmotnosti jedním z nejlehčích elektrozařízení. Z konkrétních typů elektra poslal kolektivní systém k recyklaci nejvíce tiskáren a kopírovacích strojů.

„Naše statistiky potvrzují setrvalý trend, který navazuje na předchozí roky. Nižší čísla sběru u malých a lehkých elektrozařízení i nadále potvrzují, že se lidé mnohem rychleji zbavují velkých nefunkčních přístrojů, pro které není u nich doma místo. Menší výrobky, jako jsou třeba mobilní telefony, elektronické hračky, žárovky nebo zářivky častěji schovávají doma v šuplíku, nebo mají stále tendence je vyhazovat do směsného komunálního odpadu. V této oblasti, byť se situace již významným způsobem posunula k lepšímu, je stále prostor pro osvětu, ale také spolupráci s obcemi, svozovými a třídícími společnostmi, i ministerstvem životního prostředí,“ hodnotí čísla za rok 2018 David Vandrovec, generální ředitel společností REMA.

Ve srovnání krajů byli v recyklaci starých elektropřístrojů obyvatelé z jižní Moravy ve středu žebříčku. Předběhli je Plzeňané, Středočeši, Pražané, obyvatelé Zlínska, jižních Čech, Karlovarska a Olomoucka.

I přesto se však Češi v recyklaci elektra neustále zdokonalují. Oproti roku 2017 se vloni podařilo zrecyklovat o 9 % vysloužilých elektrozařízení více a v rámci meziročního srovnání v letech 2016 a 2017 se jedná o 5% nárůst. „Zpětný odběr elektrického a elektronického zařízení se navyšuje zčásti díky pokračující intenzivní výchově spotřebitelů a vzdělávání ve veřejných i soukromých institucích. V poslední době je sice velmi často zdůrazňována problematika plastového odpadu, ale stejně tak i vysloužilé elektrozařízení získává na důležitosti. Zejména s ohledem na to, že se stává čím dál častější součástí každodenního života doma i v práci, a to napříč generacemi i společenskými poměry,“ komentuje ředitel kolektivního systému REMA.