Umístění: Společnost Zajímavosti Na Podluží sázejí první stromy po tornádu

Na Podluží sázejí první stromy po tornádu

Mikulčice, 29. listopadu 2021 - Dobrovolníci z jižní Moravy se pustili do obnovy stromů zničených tornádem. V Mikulčicích 150 místních sázelo novou alej a lípy u křížku. V Moravské Nové vsi se lidé vrhli do ozelenění hřbitova. Jedná se o první projekty z grantové výzvy Nadace Partnerství podpořené firmami ŠKODA AUTO, odbory KOVO, Dedoles, Novartis a drobnými dárci. Druhé kolo se otevře zájemcům o veřejné výsadby na konci ledna příštího roku. Na Mikuláše budou moci lidé z Podluží zároveň znovu žádat o příspěvek na zeleň pro své soukromé zahrady.

vysadba podluzi stromy tornado

Akce v Mikulčicích byla koncipována jako komunitní výsadba a zároveň slavnostní zahájení obnovy zeleně pod názvem Den pro stromy. I přes nepříznivé počasí dobrovolníci za dopoledne společnými silami vysázeli 31 lip a 7 babyk do stromořadí a také lípy u křížku nad rybníkem Cihelna. Ruku k dílu přidali místní spolky, členové Hnutí Brontosaurus a jejich dětských oddílů, skauti, vedení obce i odborníci ze zahradnické fakulty Mendelovy univerzity, Svazu zakládání a údržby zeleně nebo z Ateliéru per partes. Vše završila sousedská slavnost a večerní oheň.

„S obnovou zeleně v Mikulčicích i okolí nás čeká ještě kus práce, ale jsem rád, že už teď můžeme říci, že start se nám moc povedl,“komentuje organizátor výsadby Dalimil Toman, předseda Hnutí Brontosaurus Podluží.

Na začátku listopadu došlo také k první obnově zeleně v Moravské Nové Vsi, a to na místním hřbitově. Dříve zde stávala více jak stoletá lipová alej, bohužel tornádo s sebou vzalo většinu stromů.

„Na hřbitově zůstalo pouze 5 lip, které jsou tak smutným mementem nedávné události. Nově bylo na hřbitov vysázeno 29 stromů, s ohledem na charakter místa proběhla realizace zcela dodavatelsky,“dodává radní městyse a organizátor Rostislav Silný.

Nadace Partnerství očekává, že další záměry budou na jihu Moravy přibývat s tím, jak se obce postupně vypořádají s poničenými ulicemi, sítěmi a chybějící občanskou vybaveností.

„Z rozhovorů s místními starosty i spolky vyplývá zájem o výsadby i následnou péči. Už nyní víme o chystané obnově parku v Hodoníně, připravované aleji a sadu v Lužici nebo rozsáhlejší obnově biocentra v Hruškách. V lednové výzvě počítáme po dohodě se ŠKODA AUTO a dalšími partnery s rozsáhlejší podporou následné péče, materiálu na kotvení nebo ochrany stromů i s větším důrazem na sázení v zastavěných částech obce,“ uzavírá ředitel Nadace Partnerství Petr Kazda.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript