Umístění: Společnost Zajímavosti Nadace ČEZ letos podpořila na jižní Moravě 110 projektů za 19 milionů

Nadace ČEZ letos podpořila na jižní Moravě 110 projektů za 19 milionů

Ruka podanaBrno, 24. prosince 2017 - Letošní rok byl na jižní Moravě velmi činorodý. Města a obce přivedly k životu řadu projektů zlepšujících kvalitu žití jejich obyvatel, v čemž jim vydatně pomohla Nadace ČEZ. Částkou větší než 19 milionů korun totiž podpořila 110 projektů z oblasti kultury, volnočasových aktivit, životního prostředí, bezpečnosti či sociální sféry nebo vzdělávání.

 

Nadace ČEZ rozdávala finanční pomoc v několika grantových řízeních. Obnovy se tak dočkalo mnoho významných kulturních památek, vznikla nová hřiště, města a obce se zazelenala díky stovkám nových stromů a keřů. Díky nadačním příspěvkům přivítalo návštěvníky mnoho kulturních, sportovních a veřejně prospěšných akcí a své zázemí zlepšilo hned několik neziskových organizací. „Pomáháme městům a obcím s finanční stránkou projektů, důležitější je ale jejich vlastní aktivita. Svůj projekt musí přihlásit do některého z našich grantů a prostřednictvím kvalitně zpracované přihlášky jej obhájit. Velmi nás těší, že můžeme podporovat důležité, ale i zajímavé a nápadité projekty, které zvyšují komfort lidí, žijících ve městech i na venkově,“ říká Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.

Prostřednictvím grantu Oranžové hřiště pomáhá Nadace ČEZ městům a obcím po celé České republice budovat dětská a sportovní hřiště již od svého založení v roce 2002. Obyvatelé jižní Moravy z řad dětí, činorodých dospělých i aktivních seniorů se v roce 2017 dočkali sedmi nových či zrekonstruovaných hřišť či sportovních areálů, jako například v Moravském Krumlově. „Na sídlišti v Pionýrské ulici dosud prostor pro hraní a společné zážitky dětí chyběl. Na novém hřišti s multifunkční sestavou, kladinou, dvojhrazdou i houpačkou řádí děti předškolního a mladšího školního věku,“ popisuje starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

Jarní a podzimní měsíce uplynulého roku se nesly ve znamení sázení alejí a stromořadí. Nadace ČEZ totiž podporuje od roku 2011 jak vznik nových stromořadí, tak i obnovu zanedbané zeleně v místech, kde dříve aleje existovaly, ale postupem času zpustly či zcela vymizely. Nové zeleně se na jižní Moravě dočkaly města a obce Jevišovice, Biskoupky, Višňové, Nosislav i Železné u Brna. S hráběmi a lopatami se o sváteční sobotě 28. října sešel v obci Železné početný dav zdejších obyvatel. Každý totiž dostal příležitost vysadit si svůj „strom života“ opatřený štítkem s vlastním jménem. „Vybudování odpočinkové zóny s ovocným sadem udělalo radost jak rodinám s dětmi, tak seniorům i cyklistům, kteří danou lokalitou projíždějí. Navíc plánujeme využít sadu jako nástroje vzdělávání dětí a mládeže v oblasti péče o životní prostředí,“ říká starosta Železného Radomír Pavlíček.

Nejvíce projektů získalo podporu prostřednictvím grantového řízení Podpora regionů, které je obecně zaměřeno na rozvoj veřejně prospěšných projektů. O podpoře řady z nich navíc rozhodli sami občané. Sportovali totiž s mobilní aplikací EPP Pomáhej pohybem, sbírali body a rozdělovali je mezi nominované projekty. Po zisku potřebného počtu bodů jim Nadace ČEZ přispěla finančně. Sportující tak například přispěli na opravu soch řeckých bohů Herma a Persea ve Višňovém u Znojma zdobící tamní zámecký park. Městys s vinařskou tradicí dostal na opravu dvou soch ze třetí čtvrtiny 18. století příspěvek 80 tisíc korun. V rámci oprav byly odstraněny nevyhovující druhotné materiály z předešlých zásahů. Sochařští restaurátoři přitom respektovali autenticitu povrchu modelace. Barevnou retuš provedli tak, aby nebylo narušeno estetické vnímání celku. „Areál parku, který zdobí zámek a zrestaurované sochy je hojně navštěvován místními občany i širokou veřejností. Probíhají zde kulturní akce nejen regionálního významu. Je to naše chlouba a jsem velice rád, že se tento prostor daří udržovat,“ říká starosta obce Vladimír Korek.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci