Umístění: Společnost Zajímavosti Nadace ČEZ startuje grantová řízení, na jižní Moravě vloni podpořila 108 projektů

Nadace ČEZ startuje grantová řízení, na jižní Moravě vloni podpořila 108 projektů

nadace cez dotace grantyBrno, 9. ledna 2017 - Oranžové projekty i v letošním roce zaplaví Česko. Obce, školy i neziskové organizace či spolky mohou opět žádat o příspěvky Nadace ČEZ. Grantová řízení Oranžové schody, Stromy a Oranžový přechod tentokrát odstartovaly v jednom termínu na začátku ledna. Za loňský rok podpořila Nadace ČEZ v celé České republice 1 003 projektů v celkové hodnotě téměř 200 milionů korun. Také v Jihomoravském kraji rozdávala Nadace finanční pomoc hned v několika grantových řízeních. Částkou 20,86 milionů korun přispěla na realizaci 108 projektů.

 

O podporu mohou zájemci žádat i letos a to hned v lednu. „Chceme žadatelům o příspěvky co nejvíce zjednodušit administrativu spojenou s jejich projektem. Aby nemuseli během celého roku sledovat, co jak a kdy vypisujeme, sjednotili jsme termíny podávání žádostí,“ říká Michaela Ziková, místopředsedkyně správní rady a ředitelka Nadace ČEZ.

Bezbariérové školy
Nadace ČEZ pomáhá mladým lidem s tělesným postižením začlenit se mezi ostatní studenty, proto minimalizuje překážky, které jim brání v cestě za kvalitním vzděláním. Projekt Oranžové schody odstraňuje architektonické bariéry nákupem plošin, výtahů, schodišťových sedaček, schodolezů nebo zvukových a světelných naváděcích systémů.

Každá základní, střední či vyšší odborná škola může o příspěvek v maximální výši 500 tisíc korun požádat jednou za rok. Žádosti Nadace ČEZ přijímá do konce února, stejně jako v minulých letech pomůže s výběrem projektů k podpoře paralympijský cyklista Jiří Ježek.

Zdravá zeleň
Nadace ČEZ už sedmým rokem podporuje také vznik nových stromořadí i obnovu historických alejí, které buď zcela zanikly, nebo už byly přestárlé. Grant za tu dobu využilo více než 200 měst a obcí, jen v roce 2016 díky projektu sázelo stromořadí 58 municipalit. Nové zeleně se v Jihomoravském kraji dočkalo pět měst a obcí. Například ve Zhoři u Tišnova vloni ve dvou etapách obnovili historické třešňové stromořadí podél polní cesty. „Celkem jsme za vydatné pomoci našich občanů vysadili ve dvou etapách zhruba 150 nových stromů. První etapa proběhla letos v březnu, druhá teď na podzim úspěšně završila obnovu pro naši obec důležité aleje,“ uvedl za OÚ Zhoř Radim Klepárník.

Žádosti v prvním kole grantového řízení, určeném pro ty, kteří chtějí stromy sázet na jaře, je možné podávat během celého ledna. Ti, kteří preferují podzimní sázení, budou moci žádat v červenci. Každá obec může o příspěvek požádat jednou za rok, maximální výše grantu činí 150 000 korun.

Bezpečné přechody
Přechody pro chodce jsou častým místem dopravních nehod, mnohdy s tragickými následky. Častou příčinou těchto nehod bývá špatná viditelnost. Vhodné osvětlení nebezpečných přechodů přitom dokáže tuto smutnou statistiku nehodovosti snížit až o dvě třetiny. Nadace ČEZ proto dlouhodobě finančně podporuje instalace vhodného osvětlení na přechody. V Jihomoravském kraji se díky nově osvětlenému přechodu cítí bezpečněji obyvatelé městské části Brno-Bohunice.

Grantové řízení navázalo na úspěšný projekt, v němž o přechodech, které dostanou osvětlení, rozhodovala sama veřejnost. Na výběru konkrétních přechodů spolupracuje Nadace ČEZ s organizací BESIP. Příjem žádostí končí v únoru, města a obce mohou žádat až o 120 000 korun.

Během celého roku mohou uchazeči podávat žádosti o podporu v grantových řízeních Podpora regionů a Oranžové hřiště. Maximální výše příspěvků v těchto případech není omezena, záleží pouze na posouzení konkrétního projektu.

Žádosti je možné už několik let podávat přes jednoduchý webový formulář, který lze vyplnit přímo na webu www.nadacecez.cz. Nutná není ani finanční spoluúčast žadatele projektu.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci