Umístění: Společnost Zajímavosti Napoleonské dny připomenou výročí narození Napoleona Bonaparta

Napoleonské dny připomenou výročí narození Napoleona Bonaparta

napoleonSlavkov, 15. srpna 2014 – Projekt Austerlitz, Středoevropská napoleonská společnost a obec Prace pořádají u příležitosti 245. výročí narození Napoleona Bonaparta na Prateckém kopci Napoleonské dny 2014, jež proběhnou ve dnech 16.–17. srpna. Partnerem akce a celého projektu Austerlitz 2014 je agentura CzechTourism.

 

Napoleonské dny 2014 se uskuteční u příležitosti 245. výročí narození císaře Napoleona a 200. výročí událostí roku 1814, jež nedávno vyvrcholily na ostrově Elba, a jimž byly věnovány vzpomínkové akce na bitvy u Montereau, Remeše či Montmirail, a které symbolicky uzavře prestižní vzpomínková a společenská akce v Rueil-Malmaison u Paříže v září tohoto roku.

V pátek 15. srpna, v den Napoleonova narození, odpoledne a večer postaví účastníci dobový stanový tábor poblíž Mohyly míru nad obcí Prace. V sobotu projdou jednotky bojištěm směrem na Staré vinohrady, kde proběhne krátká přednáška o pohybech francouzských a koaličních formací v tomto prostoru z 2. prosince 1805, a výcvik, a večer při nástupu u Mohyly míru připomenou výročí narození Napoleona Bonaparta. V průběhu dne mohou jednotky držet čestnou stráž u hrobu v Mohyle míru a ve večerních hodinách pak u vstupu do památníku. Hlavním bodem sobotního programu bude bohoslužba za padlé v Mohyle míru a slovo vojenského kaplana AČR k původu svátku sv. Napoleona.

V neděli dopoledne předvedou jednotky v poli mezi Mohylou a Prací bitevní ukázku, jež bude mj. pozváním na zimní vzpomínkové akce Austerlitz 2014 (ty proběhnou ve dnech 29.–30. listopadu 2014, v sobotu ve 14 hodin bitevní ukázka pod Santonem u Tvarožné a v neděli v 10:30 pietní akt u Mohyly míru).

Akce Napoleonské dny 2014 se zúčastní členové spolků vojenské historie sdružených ve Středoevropské napoleonské společnosti a pozvaní hosté. Ústroj bude podle možností jednotek odpovídat roku 1814.

foto: archiv pořadatelů

 


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci