Umístění: Společnost Zajímavosti Neziskové projekty ze Znojemska si opět rozdělily čtvrt milionu korun

Neziskové projekty ze Znojemska si opět rozdělily čtvrt milionu korun

vozickari charitaZnojmo, 28. června 2017 - Léčebná terapie pro sourozence trpící závažným svalovým onemocněním, zvýšení bezpečnosti při soutěžích v požárním sportu nebo nové zvukové vybavení ochotnického divadla v Petrovicích – to jsou vítězné projekty, které letos na Znojemsku získaly jednorázovou finanční podporu od Saint-Gobain Adfors CZ. Grant v celkové výši 250 tisíc korun společnost rozdělovala již počtvrté. V letošním roce o něj soutěžilo rekordních 52 žadatelů ze sociální oblasti, ekologie, kultury a sportu.

Finanční podporu tentokrát získaly zejména projekty zaměřené na pomoc dětem a mládeži a projekty podporující místní sportovní a kulturní aktivity. Zřejmě nejvíce ji ocenila rodina Jana a Vojtěcha Forstových, kteří jsou kvůli neléčitelnému svalovému onemocnění odmalička odkázáni na invalidní vozík. „Mám z toho ohromnou radost. Prostředky využijeme na léčbu kmenovými buňkami na klinice v ukrajinském Kyjevě, kde synové opakovaně podstoupí terapii, která by měla zpomalit nebo úplně zastavit průběh jejich nemoci,“ uvádí Přemysl Forst, otec sourozenců. Doposud rodině v obtížné situaci pomáhali zejména přátelé, známí a lidé z regionu prostřednictvím veřejné sbírky.

Grant přinese radost i mezi příznivce místní kultury a sportu. Ochotnický soubor SPK Petrovice díky němu doplní svou zvukovou aparaturu o nové mikrofony a reprosoustavy. Kromě divadelního spolku vybavení poslouží i MŠ Petrovice a ZŠ Lesonice pro pořádání školních představení.

Sbor dobrovolných hasičů Slup získané prostředky využije na pořízení nového přetlakového ventilu, který zvýší bezpečnost dětí při soutěžích požárního sportu, a dalšího vybavení pro malé i větší hasiče. Hodoničtí dobrovolní hasiči pak z příspěvku zajistí nákup stavitelné kladiny pro trénink požární štafety.

Grant byl rozdělován mezi žadatele ze Znojemska a Litomyšlska, kde má společnost Saint-Gobain Adfors CZ výrobní závody. „Poskytovat podporu tam, kde se jí nedostává, a být tak v regionu dobrým a spolehlivým partnerem i pro neziskový sektor, místní rodiny a jednotlivce, dělá naší společnosti radost již čtvrtým rokem,“ říká Miloš Pavliš, generální ředitel společnosti, a dodává, že pro příští ročník uvažují o změně pravidel tak, aby se do grantu mohly přihlásit i projekty zaměřené na jiné zájmové oblasti.

Vítězové Adfors Grantu 2017 byli vybráni grantovou komisí na základě hlasování, kterého se zúčastnilo 527 zaměstnanců společnosti. O grant mohly žádat neziskové organizace i fyzické osoby z okresu Svitavy, Ústí nad Orlicí, Znojmo a Moravský Krumlov, a to od 20. října 2016 do 20. ledna 2017. Celkem se přihlásilo rekordních 52 projektů, což je oproti loňskému ročníku dvojnásobné množství. Na Litomyšlsku grant získali žadatelé například za účelem rekonstrukce domu zničeného požárem, zajištění prostředků na rehabilitační pobyt devítileté dívky, která od narození trpí celkovým ochabnutím svalstva, či snazší integrace hendikepovaných žáků místních základních škol.


Víno z blízka