Umístění: Společnost Zajímavosti Odpad na jižní Moravě nejlépe třídí lidé v Kyjově, Střelicích, Perné a Podhradí

Odpad na jižní Moravě nejlépe třídí lidé v Kyjově, Střelicích, Perné a Podhradí

Brno, 6. prosince 2013 – Stylové trofeje a finanční odměny za důsledné třídění odpadů včera obdrželo několik jihomoravských obcí a měst. Nejlepší v separaci papíru, plastů, skla a nápojových kartonů byli v Jihomoravském kraji za uplynulý rok obyvatelé Kyjova, Střelic, Perné a Podhradí nad Dyjí. Ocenění v soutěži My třídíme nejlépe 2013 předali představitelům samospráv zástupci společnosti EKO-KOM a Jihomoravského kraje.

waste

 

Ceremoniál byl součástí informačních aktivit zaměřených na podporu tříděného sběru odpadu ve městech a obcích v regionu. „Soutěž obcí je důležitou součástí aktivit na podporu třídění odpadů. Lidé totiž zjistí, jak jsou na tom ve srovnání s druhými. Díky odměnám jsou pak oceněné obce a města motivovány ke stále lepším výkonům. Ty méně úspěšné se naopak snaží, aby se jim přiblížily," uvedl Jaroslav Parolek, radní Jihomoravského kraje zodpovědný za oblast životního prostředí, který nad letošním ročníkem soutěže převzal záštitu.

"V uplynulém roce na jednoho obyvatele Jihomoravského kraje připadalo v průměru takřka 20 kilogramů vytříděného papíru, téměř 7 kilogramů plastu, 10 kilogramů skla, 200 gramů nápojového kartonu a 12,5 kilogramů kovů," uvedl Milan Hroudný, regionální zástupce Autorizované obalové společnosti EKO-KOM, která aktivity na podporu třídění odpadů, jejichž součástí je i soutěž obcí, financuje. „Základním předpokladem vstřícného vztahu lidí ke třídění je samozřejmě dobrá dostupnost nádob na separovaný sběr odpadu. V celém Jihomoravském kraji jich je bezmála 28 tisíc, za poslední rok jich přibylo 4000, což představuje největší nárůst v rámci celé republiky," doplnil Hroudný.

Obce a města jsou rozděleny do čtyř kategorií podle počtu obyvatel kvůli spravedlivějšímu hodnocení.

Hlavní soutěž

V kategorii měst nad 10 tisíc obyvatel zvítězil Kyjov a porazil tak loni „zlaté" Znojmo, které se letos na medailové příčky neprobojovalo. Každý obyvatel Kyjova vytřídil za uplynulý rok v průměru 52,6 kg papíru, plastů, skla a nápojových kartónů. Na stříbrné příčce se umístil Vyškov s výtěžností 47,8 kg a na bronzové skončila Břeclav s výtěžností 37,6 kg.

Mezi městy a obcemi od dvou do deseti tisíc obyvatel si první místo vytřídily Střelice, každý jejich občan separoval v průměru přes 60 kg odpadu. Druhou příčku obsadil v této kategorii loňský vítěz, obec Čejkovice, které si tak se Střelicemi vyměnily pořadí. Třetí skončil Mikulov. Obyvatelé Čejkovic a Mikulova se mohou pochlubit výtěžností 77,5 kg respektive 59,3 kg.

Na prvním místě v kategorii obcí s počtem obyvatel od pěti set do dvou tisíc obyvatel se umístila v hlavní soutěži obec Perná s výtěžností 85,3 kg, následovaly obce Těšetice (výtěžnost 54,6 kg) a Tavíkovice (61,2 kg).

V kategorii obcí s méně než pěti sty obyvateli zvítězila obec Podhradí nad Dyjí (188,8 kg), na druhé příčce pak skončily Oslnovice (135,6 kg) následované obcí Onšov (95,1 kg). Všechny tři nejúspěšnější obce v této kategorii se nacházejí v okrese Znojmo.

Kritériem s největší váhou byla podle pravidel hlavní soutěže právě výtěžnost na jednoho občana. Body mohly obce a města získat například také za dostatečnou dostupnost kontejnerů na třídění pro občany nebo za sběr nápojových kartonů a kovů.

Vedlejší soutěž

Ve vedlejší soutěži obcí zapojených do systému EKO-KOM rozhodoval poměr mezi množstvím vytříděného odpadu a množstvím směsného odpadu za celé období soutěže. V kategorii měst nad 10.000 obyvatel byl nejlepší Kyjov, v kategorii obcí a měst od 2.000 do 10.000 obyvatel se pak nejlépe dařilo obci Čejkovice. Mezi obcemi s počtem obyvatel od 500 do 2.000 zvítězily Novosedly, v kategorii obcí do 500 obyvatel pak byla nejlepší obec Bavory.
Třídění odpadů je již přirozenou součástí životního stylu obyvatel Jihomoravského kraje. I když kraj nedosahoval v minulosti takových výsledků, jako jiné oblasti naší země, situace se rok od roku zlepšuje, a jižní Morava dosud v třídění úspěšnější kraje dohání. V loňském roce se množství separovaného papíru, plastu, skla, nápojového kartonu a kovů v celém jihomoravském regionu zvýšilo o 6 procent oproti roku 2011, což se povedlo jen čtyřem ze 14 krajů v ČR.

Zdroj: JMK

 


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci