Umístění: Společnost Zajímavosti Sen o kapli v Nesvačilce se po více než 100 letech splnil

Sen o kapli v Nesvačilce se po více než 100 letech splnil

Brno, 3. května 2024 – Architektonicky ceněná, farníky vymodlená kaple v Nesvačilce hlásí po dlouhých deseti letech prací hotovo. Už 8. května bude slavnostně vysvěcena brněnským biskupem a následně otevřena pro používání. Stavbu za přibližně 24 milionů korun zaplatili z velké části sami věřící. Kaple zasvěcená Panně Marii Bolestné nese řadu symbolů, za její podobou stojí architekt Jan Říčný z ateliéru RCNKSK, za ideou a samotnou výstavbou moutnický farář René Václav Strouhal.

kaple nesvacilka biskupstvi brnenske

 

Kámen, dřevo, hlína, sklo a světlo – kapli Panny Marie Bolestné se už teď často říká také kaple přírodní. Podle moutnického faráře, který si její výstavbu vzal před více než deseti lety na starost, je její vybudování v době, kdy se nové chrámy příliš nestaví, něco jako zázrak. „O kapli byl po celou dobu výstavby velký zájem – nejprve ho i ve mně rozdmýchali sami farníci, v momentě, kdy kaple začala nabírat prvních jasných obrysů, se sem začaly sjíždět školy, obhlížet ji chodili mladí architekti nebo zvídaví řemeslníci,” doplňuje René Václav Strouhal, kněz v Moutnici – a teď už i v Nesvačilce.

Válcovitá, 25 metrů vysoká stavba na vejčitém půdorysu získala už v roce 2017 ocenění Dřevostavba roku. Hlavní konstrukci tvoří sedm jedlových trámů opracovaných pouze sekerami – odkazovat mají k sedmi utrpením Panny Marie. Osmý trám – osazený napříč – dotváří obraz kříže. “Nosnou ideou kaple je symbolika Panny Marie Bolestné – Marie trpí a pláče za nás, propojuje nás s Bohem a zároveň nabízí svou náruč. Stavba ční se svou bílou věžičkou v rozlehlé krajině mezi poli jako maják naděje a svým provedením odkazuje na historii, současnost ale neopomíjí. Konstrukčně je inspirovaná středověkými stavebními postupy, které se tu setkávají s moderními technologickými možnostmi. Snažíme se stavbou zkulturnit místní krajinu, jak se o to snažili i naši předkové,” popisuje architekt Jan Říčný.

kaple nesvacilka biskupstvi brnenske1

Dřevostavba za 24 milionů korun začala v Nesvačilce na Brněnsku pomalu růst před deseti lety. Víru v to, že jednou budou mít svou vlastní kapli, ale tamní farníci pěstovali už minimálně od roku 1920, kdy vznikl Spolek pro stavbu nesvačilské kaple. Už tehdy na novou modlitebnu začali spořit – první zápis ve vkladní knížce mluví o osmadvaceti korunách. Časem sesbírané peníze se ale nakonec rozkradly během války a ani komunistická éra myšlenkám na katolické chrámy nepřála.

Až s knězem René Václavem Strouhalem se plány znovu daly do pohybu – i tentokrát za značné pomoci farníků. “Spousta místních sem chodila pomáhat, nechali tu čas i energii, vybírali peníze, sháněli sponzory… dary nám posílali lidé z celé republiky a ta podpora byla cítit v podstatě po celou dobu stavby. Jsem za ni nesmírně vděčný,” dodává René Václav Strouhal. Dřevěné lamely v interiéru jsou poseté jmény dárců a dobrodinců kaple, kteří si jednotlivé části mohli adoptovat a na dílo tak přispět. Kaple vznikla mj. za finanční podpory Jihomoravského kraje a obce Nesvačilka, mezi hlavní sponzory patřili Jiří Suchánek z Brna, Petr Pobořil z Frýdlantu a Rostislav Gargulák z Valašských Klobouk. Peníze vybírala farnost taky prostřednictvím platforem Hit Hit a Donio.

kaple nesvacilka biskupstvi brnenske2

K vysvěcení kaple vybrali farníci 8. Květen – příznačně mariánský svátek Panny Marie, Prostřednice všech milostí. “Kaple v Nesvačilce má teprve začít plnohodnotně sloužit svému účelu – společnému setkávání lidí s Bohem – a přesto už v tuto chvíli má za sebou velmi bohatou historii. Spoustu lidí dokázala spojit, některým už stihla ukázat i Boží moc a sílu. Těším se, že tento její význam v budoucnu jen poroste,” přidává brněnský biskup Pavel Konzbul. V brněnské diecézi se jedná o dvanáctou kapli, která byla postavena v 21. století. Kromě ní vyrostlo od roku 2000 v diecézi 6 kostelů, další 4 sakrální stavby jsou momentálně v plánu.

Program slavnostního dne vysvěcení kaple začne ve 14:00, kdy od nesvačilského obecního úřadu vyrazí krojovaný a uniformovaný průvod společně s biskupem a kněžími. Samotná kaple má kapacitu 150 míst, pro účastníky, kteří se do tohoto limitu nevejdou, budou v předprostoru přichystané lavičky, kde se k obřadu budou moct připojit díky živému přenosu na velkoplošnou obrazovku. Ke společnému setkání u kaple jsou zváni všichni, kdo kapli po dobu výstavby fandili, i ti, které třeba jen zajímá její konečná podoba. Na průběh dne budou dohlížet zdravotníci Českého červeného kříže, přistaveny budou mobilní toalety, pohoštění v podobě doslova tisíců poutních koláčků je samozřejmostí.

Zdroj a foto: Biskupství brněnské


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci