Šlapanice, 10. října 2013 - Letos v létě se Šlapanice zapojily do mezinárodního projektu „Zdravé město“. Jedná se o sdružení stovek měst ve více než padesáti státech. Projekt, který vznikl v roce 1988 pod hlavičkou OSN, má za cíl podpořit životní prostředí, zdravý styl života ve městech a obcích, a tím i vztahy mezi lidmi a generacemi. Více o tom, jak se stát zdravým městem, prozrazuje Jaroslav Klaška, který je starostou města Šlapanice již sedmým rokem.
„Zdravé město je prestižní označení místa, které je aktivně zapojeno do mezinárodního projektu OSN. Abych byl konkrétní, patří do toho celý soubor aktivit a parametrů. U nás ve Šlapanicích tam patří například pořádání farmářských trhů na podporu lokálních výrobců, ochrana přírody a životního prostředí, komunitní plánování na posílení sociálních služeb v regionu, Seniorbus, vysazování zeleně nebo zlepšování dopravní situace ve městě. To hlavní ale je, že si vážíme toho, že jsme se stali součástí široké rodiny Zdravých měst. Naším cílem je poskytnout našim občanům něco navíc, být městem, kde se dobře žije, s přátelskou atmosférou, dobrými sousedskými vztahy a krásným a čistým životním prostředím,“ vysvětluje starosta Šlapanic Jaroslav Klaška.
Například farmářské trhy, které se ve městě konají druhým rokem, si od doby svého vzniku vydobyly velkou oblibu mezi místními. „Umožňují lidem nakoupit čerstvé a kvalitní potraviny z našeho regionu. Jsou ale také příjemným místem setkávání se sousedy a spoluobčany. V příštím roce je plánujeme uspořádat hned pětkrát. V únoru budou dokonce farmářské trhy spojeny s tradiční zabijačkou na Masarykově náměstí,“ podotýká Klaška.
„Pravidelně také oslavujeme Den matek a Den rodiny. V těchto dnech se ve Šlapanicích koná řada vystoupení našich dětí z mateřských škol Zahrádka, Hvězdička a Ponětovice. Zajímavý program mají připravený i místní zájmové a sportovní kroužky. V dubnu zase ke Dni země chystáme tradiční úklidovou akci s názvem „Pojďme si uklidit náš katastr“. V rámci našich ekologických aktivit a projektu Zdravé město se nám podařilo zajistit pro občany zdarma barevné tašky na sklo, papír a plast, takže třídění odpadu je opravdu jednoduché,“ dodává starosta.
Od letošního září byl ve Šlapanicích zaveden také tzv. Otevřený úřad. Každé pondělí od 15 do 17 hodin mohou občané přijít a diskutovat se zástupci města, zeptat se na cokoliv souvisejícího s děním ve Šlapanicích, přednést své názory a připomínky. „Chceme tak naše občany více zapojit do veřejného dění,“ podotýká starosta Klaška.
Na Šlapanicku byla také nedávno dokončena splašková kanalizace pro téměř třicet tisíc lidí v celém regionu. Tato investiční akce trvala šest let a během nich bylo rozvedeno na 160 kilometrů kanalizace. Účastnilo se jí dvanáct obcí, jedno město a jeden městys sdružených do Svazku pro vodovody a kanalizace Šlapanicko.
„Věřím, že nová kanalizace bude sloužit desítky let celému regionu a že výrazně pomůže ochraně naší přírody, potoků a řeky Dyje, kam veškerá voda ze Šlapanicka odtéká. Dá se říci, že tento projekt nemá svým rozsahem konkurenci v rámci celého Jihomoravského kraje,“ upozorňuje Klaška s tím, že Šlapanice a Šlapanicko se dlouhodobě snaží zlepšovat životní prostředí.
„ Kromě třídění odpadu se také snažíme podporovat výsadbu veřejné zeleně, abychom byli zdravým městem se vším všudy. Na jaře letošního roku jsme vysadili stromky a keře na nábřeží Říčky mezi ulicemi Brněnskou a Čechovou. Nyní pokračujeme revitalizací městského parku a parčíků na ulici Čechova, které se dočkají výsadby nových keřů a dřevin. Na příští rok pak plánujeme výsadbu v lokalitě Puštor–Zlámaniny mezi Šlapanicemi a Bedřichovicemi,“ uzavírá Klaška.