Umístění: Společnost Zajímavosti Solární panely na krajských budovách každým rokem ušetří 10 milionů korun

Solární panely na krajských budovách každým rokem ušetří 10 milionů korun

solarni panely strechaBrno, 29. ledna 2021 – Nemocnice, školy i sociální zařízení v Jihomoravském kraji by mohly od příštího roku výrazně ušetřit na výdajích za elektřinu. Rada JMK dnes vzala na vědomí podání žádostí o dotace na fotovoltaické systémy pro 30 vybraných budov v rámci předregistrační výzvy Ministerstva životního prostředí. Během jednoho roku s fotovoltaickou elektrárnou na střechách můžou vybrané budovy ušetřit dohromady až 10 milionů korun.

 

„Nenápadně vyhlášené předregistrační výzvy jsou pro kraj obrovskou příležitostí. Je tu možnost velmi rychle a účinně snížit energetickou náročnost všech budov, které patří Jihomoravskému kraji. V rámci pilotního balíčku jsme po důkladné analýze potenciálu vybrali 30 budov. Jsme samozřejmě připraveni v příštích letech připravovat a přihlašovat další projekty,“ řekl první náměstek hejtmana pro životní prostředí Lukáš Dubec.

Budovy v majetku kraje mají výrazně vyšší výdaje za elektřinu kvůli náročnému provozu. Domov seniorů u Františka například zaplatil jen v roce 2019 za elektřinu téměř dva miliony korun. Pokud by se na střeše domova letos postavila elektrárna, ušetří domov jen v příštím roce přes půl milionu.

„Ať jde o nemocnice nebo školy či domovy seniorů, všechny by díky fotovoltaickým elektrárnám na svých střechách mohly ročně ušetřit statisíce korun na energiích. Roční úspory na energiích by dohromady pro všech 30 budov činily mezi osmi a deseti miliony korun,“ dodal náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Jan Zámečník.

Dotace budou vypláceny z tzv. Modernizačního fondu Evropské unie, který pro období 2021-2030 nabídne pobídky ve výši cca 150 miliard Kč. Umožní investice do modernizace energetických systémů a zlepšení energetické účinnosti. V rámci České republiky jej spravuje Státní fond životního prostředí.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci