Umístění: Společnost Zajímavosti Sudoměřice se staly vesnicí Jihomoravského kraje roku 2023

Sudoměřice se staly vesnicí Jihomoravského kraje roku 2023

Sudoměřice, 27. září 2023 – Obec Sudoměřice v letošním roce získala Zlatou stuhu za vítězství v krajském kole soutěže Vesnice roku 2023. V konkurenci dalších patnácti obcí byla hodnotící komisí byla prezentace obce vyhodnocena jako nejlepší a nejvyváženější v těchto oblastech: úroveň společenského života v obci, zapojení občanů, celkový obraz obce, občanská vybavenost a infrastruktura, spolupráce s místními podnikateli a spolky, péči o veřejná prostranství, péči o krajinu a v neposlední řadě v oblasti plánování a koncepčních dokumentů obce.

sudomerice palec nahoru thumb up

 

„Jsme příhraniční slovácká vinařská obec a titul Vesnice Jihomoravského kraje roku 2023 je oceněním občanů, jejich aktivity a zapojení do veřejného života nejen v posledních letech. Díky dlouhodobé aktivitě občanů a také kontinuitě v samosprávě má obec kompletně vybudovanou infrastrukturu, základní a mateřskou školu, knihovnu nebo Dům pokojeného stáří s osmi samostatnými byty pro seniory. Máme také malebnou sklepní uličku na jejichž začátku máme obecní sklep s penzionem a amfiteátrem, památkově chráněný bývalý panský statek, zdravotní středisko, multifunkční sportovní areál, sběrný dvůr a kompostárnu. Nemůžeme zapomenout také na Výklopník na Baťově kanálu, který obec vlastní a spravuje,“ uvedl starosta Sudoměřic František Mikéska (KDU-ČSL).

Důležitým prvkem v životě obce jsou spolky, bez kterých by obec nebyla příjemným místem k životu. Aktivních spolků má obec celkem 11 – od farnosti a Misijního klubka, přes chovatele, zahrádkáře, myslivce, včelaře, spolku Rodiče Dětem, sportovce, Spolku přátel destilátů a velmi aktivní jsou také naši Senioři. Ti všichni ve spolupráci s obcí pořádají okolo 40 veřejných akcí za rok. Máme u nás také velmi šikovné vinaře, sadaře, pálenici, drobného zemědělce a další schopné živnostníky. Ocenění je výsledkem vzájemné spolupráce všech uvedených subjektů.

„V posledních letech jsme také realizovali několik zajímavých projektů. Jde třeba o výstavbu Společenského centra Sudomír, revitalizaci ploch u Býkárny nebo modernizaci učeben v naší základní škole. Postupně opravujeme také střechu bývalého panského statku, kde aktuálně dokončujeme Komunitní centrum. Máme novou cyklostezku na Petrov, ve spolupráci s DSO Obce pro Baťův kanál jsme vybudovali cyklostezku na hrázi Baťově kanálu a další realizace dohromady za cca 50 milionů korun,“ dodal starosta Mikéska.

Slovácko je kraj dobrého jídla, pití, krásné krajiny a srdečných lidí. Proto se Sudoměřice se snaží obnovovat ve spolupráci se spolky bývalé sady, aleje a krajinné prvky. Proto nyní budují prostřednictvím Státního pozemkového úřadu Protipovodňovou nádrž Telatniska. V minulosti vybudovali na začátku obce Nebeský rybník Bařinky, Biocentrum Kratiny, Protierozní vegetační pásy a také obnovili sad s místním názvem „Posrané trní“.

Zdroj: Obec Sudoměřice, foto: Ingimage


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci