Umístění: Společnost Zajímavosti Tornádem zasažené Hrušky získaly až z Texasu dar 860 tisíc Kč

Tornádem zasažené Hrušky získaly až z Texasu dar 860 tisíc Kč

Hrušky, 29. ledna 2022 - Až z amerického Texasu doputovala do jihomoravských Hrušek finanční podpora ve výši 860 927 korun. Obci umožní obnovit prostory určené pro kulturní dění, kterým se 24. června minulého roku nevyhnulo řádění v tuzemsku překvapivého tornáda. Částka pochází z „Czech Moravian Benevolence Fund“, česko-moravského fondu, jenž ke konci července loňského roku založila Slovanská podporující jednota státu Texas (SPJST) v čele s prezidentem této jednoty a honorárním konzulem pro Českou republiku v Texasu, Brianem Vaníčkem.

hrusky texas dar

 

S tím, kam vybrané peníze směřovat, mu pomohli honorární konzulka České republiky v Atlantě a zakladatelka nadačního fondu Moravská krása Monika Vintrlíková ve spolupráci s odborem vnějších vztahů Krajského úřadu Jihomoravského kraje (JMK). Požadavkem SPJST bylo, aby finance z fondu posloužily ke znovuoživení míst, kde se lidé mohou setkávat, budovat společenské vztahy a připomínat si lidové tradice. JMK a Monika Vintrlíková spolu se svým týmem Moravské krásy jako vhodného příjemce daru vytipovaly obec Hrušky.

„Jsme rádi, že jsme mohli Texasu asistovat a fungovat jako kontakt z jižní Moravy. Moc si ceníme toho, že peníze jdou na podporu kulturního žití obce Hrušky, se kterým tornádo taky zásadně zacloumalo a které je přitom tak důležité pro spokojenost lidí, odreagování a připomínku dávných kořenů,“ vyjádřila se konzulka a rodačka z Břeclavi Monika Vintrlíková.

Slavnostní předání šeku s vybranou sumou a plakety o daru se na Obecním úřadě v Hruškách uskutečnilo ve čtvrtek 6. ledna. Konzul Brian Vaníček se na ceremonii připojil online. „Není to tak dávno, co Česká republika projevila soucit a podporu lidem z Texasu. Jednak v roce 2013 po masivním výbuchu továrny na hnojiva ve městě West a potom znovu v roce 2017 po útoku hurikánu Harvey v La Grange. Máme radost, že pomoc teď můžeme oplatit a že naše kolektivní snaha bude prospěšná právě obci Hrušky,“ uvedl a dodal, že česko-moravský fond zůstává otevřený všem, kdo chtějí i nadále Hruškám přispět, neboť rekonvalescence obce po takovém úderu, který přišel loni v létě, je běh na dlouhou trať.

Na místo dorazil rovněž předseda Výboru pro meziregionální vztahy Krajského úřadu Jihomoravského kraje Petr Springinsfeld. „Chtěl bych poděkovat krajanům v Texasu za podporu Hrušek po tornádu. Když jsme v Hruškách organizovali dobrovolníky v době intenzivních odklízecích prací, bylo jasné, že finance budou potřeba i na obnovu kulturních zařízení v obci. Tato pomoc znamená, že se lidé budou moci znovu společně scházet a radovat. Těší mě také nový rozvoj vztahů se Slovanskou podporující jednotou státu Texas - jsem rád, že se v těžkých časech dokážeme vzájemně podporovat,” poznamenal.

Starostka Hrušek Jana Filipovičová darovanou sumu přerozdělí mezi tři přírodním živlem poškozené prostory. „Penězi z Texasu podpoříme rekonstrukci společenských prostor a víceúčelového hřiště u základní školy, které bylo zbudované před dvěma lety, ale z důvodu covidových opatření nikdy nebylo zprovozněno. Přístupné je jak pro školní výuku, tak odpoledne široké veřejnosti. V sousedství školy nám pak tornádo poničilo kulturní areál, kde jsme pořádali například tradiční Bartolomějské hody nebo vánoční veselení,“ vyjmenovala starostka.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci