Umístění: Společnost Zajímavosti Tornádo: Lidé poslali na pomoc 100 milionů korun za necelých 24 hodin

Tornádo: Lidé poslali na pomoc 100 milionů korun za necelých 24 hodin

penize czk petitisicovkyBrno, 25. června 2021 - Sbírku na podporu obcí zpustošených ničivým tornádem spustila Nadace Via ve čtvrtek večer, ihned po katastrofě. Již necelých 24 hodin po jejím spuštění na sbírku přispělo více než 88 tisíc dárců částkou přesahující 100 milionů korun. Část výtěžku Nadace Via uvolní na okamžitou pomoc zasaženým obcím, rozdělení zbývajících prostředků proběhne v koordinaci s dalšími neziskovými organizacemi a nadacemi.

 

„Ještě nikdy se v historii české filantropie nevybralo tolik peněz za tak krátkou dobu,“ říká Zdeněk Mihalco, ředitel Nadace Via. „Ukazuje to především neuvěřitelnou štědrost Čechů, kteří se dokázali semknout již při podobných přírodních katastrofách v minulosti a také během koronavirové pandemie. Rekordní výtěžek sbírky je umožněn také technologickým posunem, k němuž došlo v poslední době v oblasti online dárcovství. Prostřednictvím platformy pro online dárcovství Darujme.cz je například možné podobnou dobročinnou sbírku založit za několik desítek minut, a umožnit tak okamžitě dárcům okamžitě zasílat finanční pomoc tam, kde je právě potřeba.“

Nadace Via nyní další kroky koordinuje s krizovým štábem Jihomoravského kraje. V první fázi uvolní 20 milionů na okamžitou akutní pomoc zasaženým obcím a jejich obyvatelům a v další fázi sladí postup pomoci také s dalšími neziskovými organizacemi a nadacemi, které rovněž vyhlásily charitativní sbírky na pomoc zpustošenému regionu. „Obce i lidé teď řeší akutní následky katastrofy a nejsou ve stavu, kdy mohou okamžitě přijmout peníze. Chceme pomoci rychle, ale uváženě a koordinovaně s ostatními aktéry, tak aby pomoc byla správně zacílená a šla do správných rukou,“ doplňuje Mihalco.

Ve spolupráci s Jihomoravskou komunitní nadací, která v oblasti dlouhodobě působí, pak Nadace Via plánuje podpořit komunitní projekty, které pomohou region znovu postavit na nohy a vrátit život do zasažených obcí.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci