Umístění: Společnost Zajímavosti Tragické bombardování Hodonína před 76 lety zabilo 180 lidí, tisíc domů bylo zničeno

Tragické bombardování Hodonína před 76 lety zabilo 180 lidí, tisíc domů bylo zničeno

Hodonín, 20. listopadu 2020 – Přesně před 76 lety, 20. listopadu 1944 ve 12.25 hodin, dopadly na Hodonín v krátké době více než čtyři stovky leteckých bomb, které přivodily smrt 180 lidem a způsobily obrovské škody. Bez střechy nad hlavou tehdy zůstalo přes tři tisíce lidí. Tuto tragickou událost si připomněli a oběti bombardování uctili položením květin k pamětní desce umístěné na budově radnice představitelé města, část zastupitelů i veřejnosti.

hodonin pieta bombardovani

Při letecké náletu spojeneckých letadel dopadlo na město během asi 7 minut z asi šestikilometrové výšky přes 450 bomb o váze od 125 do 250 kilogramů, z toho byla více než stovka časovaných. Cílem bombardování měly být původně rafinérie v německém Blechhammeru. Během letu z italských základen zastihlo americké letouny nepříznivé počasí, které se na sever výrazně zhoršovalo. K rafinériím se dostalo jen několik bombardérů. Jiné letouny cíl ani nenalezly a při zpáteční cestě dostaly rozkaz bombardovat na Moravě náhradní cíle. Byla to nádraží v Brně a v Břeclavi a také Baťovy závody ve Zlíně. Čtvrtá skupina letounů shodila bomby na Hodonín.

Následky leteckého bombardování v Hodoníně byly tragické. Vojenské škody nebyly téměř žádné. Celá severní část města podél nádraží a železniční trati však byla těžce poničena. Při náletu nebo na následky zranění zemřelo 180 osob, z toho bylo 165 civilistů, bez přístřeší zůstaly asi tři tisíce osob z více než 90 rodin a 1035 domů bylo poškozeno.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript