Umístění: Společnost Zajímavosti Umělci zkrášlují desítky jihomoravských trafostanic EG.D

Umělci zkrášlují desítky jihomoravských trafostanic EG.D

Brno, 8. ledna 2023 - Zhruba čtyři desítky trafostanic nechala na jižní Moravě v rámci projektu Street Art zkrášlit v letošním roce malbami distribuční společnost EG.D, člen skupiny E.ON. Motivy na trafostanicích mají různý charakter, od čisté geometrie japonského origami až po abstraktní umění. „Nejvíce trafostanic jsme v roce 2022 zkrášlili v Brně. Konkrétně jich bylo šestnáct. Například trafostanici Viniční v blízkosti brněnské mateřské školy Šaumannova vyzdobil umělci z ateliéru Malujeme jinak na základě kreseb dětí ze zmíněné školky. Na fasádu objektu přenesli předlohu dětské kresby,“ přibližuje Zuzana Oujezdská, oblastní manažerka EG.D pro Brno.

trafostanice eg.d

 

Na výzdobě trafostanic se podílejí hlavně lokální výtvarníci. Někteří v současnosti působí v zahraničí, třeba jako autor vystupující pod pseudonymem Mix638, a do svých realizací vtiskávají mezinárodní inspiraci. Brněnský rodák přijel ze španělského Bilbaa, aby zkrášlil trafostanici umístěnou na ulici Za Mostem v městské části Brno-jih. Jeho abstraktní energická malba čerpá ze základního spektra barev a jednoduchých tvarů odrážejících architekturu trafostanice.

Energetici zdobí trafostanice nejen ve velkých městech, ale i na malých vesnicích. Dominantou obce Žerůtky na Znojemsku se v roce 2022 stala nová malba na věžové trafostanici, která je umístěná na návsi u rybníka. Malíř Nikola KHOMA Vavrous ve svém díle zohlednil blízkost Národního parku Podyjí, proto na malbě lze najít vzácnou kudlanku nábožnou či květiny symbolizující zdejší malebné prostředí.

„Plánů na další výmalby máme spousty. V současné chvíli dokončujeme malbu na trafostanici v Prostějově. Během příštího roku začneme realizovat například výmalbu na nových kioskových trafostanicích, které jsme letos vybudovali na jižní Moravě v obcích postižených tornádem,“ dodává Zuzana Oujezdská.

Od vzniku projektu v roce 2017 pomalovali výtvarníci více než sto sedmdesát trafostanic na distribučním území společnosti EG.D, která dodává elektřinu v Jihočeském a Jihomoravském kraji, v částech Zlínského a Olomouckého kraje a na Vysočině a distribuuje plyn v Jihočeském kraji a v okrese Pelhřimov. První pomalovaná trafostanice, kterou projekt před sedmi lety odstartoval, se nachází v Jihlavě.

Zdorj a foto: EG.D


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci