Umístění: Společnost Zajímavosti V Brně lze opět zakoupit Vánoční stromky – stromy pro život

V Brně lze opět zakoupit Vánoční stromky – stromy pro život

Brno, 26. listopadu 2010 - „Vánoční stromky – stromy pro život“ je název tradice, která má letos již své dvanácté pokračování. Lidé, kteří chtějí přispět k ochraně přírody i během vánočních svátků, si mohou zakoupit živý vánoční stromek (jedličku v květináči). Na jaře budou mít možnost vysadit jej při společné výsadbě za asistence lesníků na vybrané místo v okolí Brna. Podpoří tak návrat jedle bělokoré do našich lesů.

jedlicky250

 


Jen v naší republice se každý rok prodá přes milion stromků, které se po Vánocích stávají odpadem. Kdyby se následně vysadilo pouhé procento z nich, znamenalo by to deset tisíc nově vysazených stromů každý rok. Proto se brněnské organizace Rezekvítek, ZO ČSOP Veronica, Lipka, EkoCentrum Brno a YMCA rozhodly pro prodej stromků v květináči. Tato tradice se snaží ukázat, že i vánoční oslavy lze pojmout šetrně k životnímu prostředí. Stromky jsou vysoké do 40 cm a v kvalitě odpovídající standardnímu sadebnímu materiálu, tak aby se daly vysadit na jaře do běžného lesa. V posledních třech letech se k projektu připojila také ekoporadna v Tišnově a nebude tomu jinak ani letos.

„V letošním roce je pro zájemce o živý stromeček připraveno 700 jedliček a dle zkušeností z minulých let předpokládáme, že kolem 200–300 se jich vrátí do lesa při společné jarní výsadbě v lesích Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny.,“ uvedl Petr Laštůvka z občanského sdružení Rezekvítek. Prodej vánočních jedliček začíná v pondělí 29. listopadu a končí těsně před Vánoci, případně rozebráním všech připravených stromků. Zájemci získají také návod, jak se o svůj stromek starat. Jedličky jsou prodávány za 90 korun na následujících místech:
  • Ekologická poradna Veronica - Dům ochránců přírody, Panská 9, 602 00 Brno
  • Pracoviště Lipky - Jezírko, Soběšice
  • Pracoviště Lipky – Lipová, Lipová 20, Brno
  • Pracoviště Lipky - Rozmarýnek, Rozmarýnová 6, Brno
  • Informační centrum YMCA Brno ve Vaňkovce (vchod ze Slévárny Vaňkovka)
  • Sídlo YMCA Brno, Kounicova 3, Brno
  • EkoCentrum Brno, Ponávka 4, Brno
  • Rezekvítek, Kamenná 6 (vchod přes Kamennou 4a), Brno
  • Ekoporadna Tišnovsko, nám. 28. října 28, Tišnov
  • v přírodní zahradě u smrku, Královo pole, Ramešova 10 (pod stadionem na Srbské), Brno
Jedle bělokorá (Abies alba) je původní druh jehličnaté dřeviny České republiky, který z našich lesů téměř vymizel. Jedle kdysi bývala naší nejhojněji zastoupenou jehličnatou dřevinou. Zaujímala 15–20 % rozlohy našich lesů a patřila k našim nejmohutnějším stromům. Historické prameny udávají jedlové velikány vysoké až 60 m. Doma byla od pahorkatin až po hory. Jedle však nedokázala vzdorovat změnám, které do krajiny přinesl člověk. Na jejím ústupu se podílel zejména holosečný způsob hospodaření v lesích, postupné vysoušení krajiny, průmyslové imise, okus a ohryz spárkatou zvěří. Všechny příčiny ústupu jedle nejsou dosud uspokojivě vysvětleny. V roce 1950 bylo zastoupení jedle v lesích České republiky 2,8 %. V roce 1990 už to bylo pouze 1,3 %  Ročně se v naší republice prodá přes milion stromků. Ty se po Vánocích stávají odpadem, který se obtížně likviduje. Takže i kdyby se jen jedno procento stromků stalo sazenicí, bylo by ročně vysazeno 10 tisíc jedliček.

Petr Laštůvka

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci