Klasické stowattové žárovky se přitom nesmí ve státech sedmadvacítky prodávat, používat v rámci jiných výrobků (například nábytku) a zakázaný je i jejich dovoz. Jednotná unijní pravidla, platná i pro Českou republiku, to stanovují už od 1. září 2009. Výjimku měl pouze doprodej skladových zásob.
"Členské státy přijmou veškerá vhodná opatření k zajištění toho, aby výrobky, na něž se vztahují prováděcí opatření, mohly být uváděny na trh nebo do provozu pouze tehdy, vyhovují-li těmto opatřením a nesou-li označení CE," zmínil mluvčí Zastoupení Evropské komise v ČR Martin Stašek.
Za splnění podmínek odpovídá výrobce, pokud sídlí v EU, nebo dovozce, když je výrobce z nečlenského státu. Na jednotlivých zemích přitom je, aby na dodržování nařízení dohlížely a udělovaly za pochybení sankce.
Proti zákazu prodeje stowattových žárovek před třemi lety protestoval prezident Václav Klaus. "Kdybych byl normálním občanem, který běžně chodí do našich nákupních center, tak bych opravdu před 1. zářím skoupil na zbytek svého, určitě už ne dlouhého, života dostatečnou zásobu žárovek, abych používal staré dobré edisonovské žárovky a nenaskakoval na tu modernu, která dnes kolem nás vzniká," řekl tehdy prezident. "Ale protože nenakupuji běžně, nevím, co mám udělat. Asi někoho poprosím, aby to udělal za mne," dodal.
Od 1. září 2012 mají státy EU skoncovat i se 40wattovou žárovkou. V předchozích dvou letech vždy se začátkem září začínal stejný zákaz platit pro žárovky s výkonem 60 a 75 W. Brusel chce pravidly přimět unijní občany, aby nakupovali dražší svítidla s vyšší účinností a nižší spotřebou elektřiny.