Brno, 20. srpna 2024 – Celkem šest projektů z Jihomoravského kraje uspělo se žádostí o grant na výsadu a údržbu alejí. Ještě letos tak v kraji zasadí bezmála 500 nových dřevin, především stromů. Prostředky na nákup rostlin poskytne KB Penzijní společnost, která se ve spolupráci s Nadací Partnerství tradičně zapojuje do grantového programu „Sázíme budoucnost s KB Penzijní společností“. Tentokrát na něj uvolnila téměř 1,7 milionu korun.
„Do spolupráce na programu Sázíme budoucnost jsme se zapojili před třemi roky. V uplynulých dvou letech bylo díky naší podpoře v české krajině vysázeno 1748 stromů a keřů. Letos jich nakoupíme dalších 828. Nejvíc, celkem 483, jich bude v Jihomoravském kraji,“ shrnuje členka představenstva KB Penzijní společnosti Jana Petrovská a doplňuje: „Uvědomujeme si, že péče o krajinu si zaslouží stejnou pozornost jako třeba snižování uhlíkové stopy nebo recyklace odpadů. Navíc tím podporujeme místní komunity, které se o dřeviny následně starají. My sami se do sázení také zapojujeme.“
Během tří let darovala KB Penzijní společnost ve spolupráci s Nadací KB na obnovu krajiny formou výsadby stromů a keřů více než 5 milionů korun.
V Jihomoravské kraji letos uspělo 6 projektů:ÂÂ
Ladenská alej 2. etapa, žadatel Ardea Břeclav Základní článek Hnutí Brontosaurus, 51 stromů
Obnova Ladenské aleje bude realizována podle předložené projektové dokumentace "Obnova Ladenské aleje, úsek svatá Anna", vypracované Ing. Přemyslem Krejčiříkem, Ph.D., s tím rozdílem, že bude v celém úseku použit výsadbový materiál Populus nigra "Italica" velikosti min odrostku 81 cm a více. Výsadba bude provedena na etapy a na podzim 2024 bude v rámci 2. etapy osazena část navazující na 1. etapu směrem ke kapličce sv. Anny v délce cca 250 m v počtu 51 ks topolu černého "Italica". Každý stromek bude opatřen jedním kůlem (modřín, dub nebo akát) a pletivem, který zajistí ochranu proti zvěři.
Obnova aleje u polní cesty v obci Dlouhá Lhota, žadatel Spolek pro agrosadařství, 160 stromů
V rámci projektu bychom rádi obnovili původní polní cestu, která vedla kolem božích muk, směrem k lesu. Cesta byla v rámci kolektivizace zemědělství rozorána a stromy dělící jednotlivé pozemky byly vytrhány. Rádi bychom zde vysadili na 160 ovocných stromů, starých odrůd slivoní a hrušní. Dále bychom zde chtěli umístit 2 lavičky a několik bidýlek pro dravce. Tento projekt výsadby navazuje na úspěšnou výsadbu jabloňovo-oskerušové aleje z roku 2022 a 2023. V současné době se nám daří spolupráce s místní komunitou, například při realizaci workshopů řezu a roubování.
Sázíme pro radost a s radostí, žadatel Spolek pro Rodinu, 20 stromů a 20 keřů
S dobrovolníky nejen z Horňácka založíme veřejnou komunitní ovocnou alej s bělokarpatskou loukou. Vysázeny budou staré odrůdy stromů a keřů. Kromě výsadby vznikne pouto mezi lidmi, stromy a krajinou, kde se sází. Věříme, že komunitní výsadba má obrovský potenciál. Sázení stromů je chytlavé téma, které lidi spojuje a může tak být sjednocujícím prvkem mezi skupinami, které by se třeba vůbec nepotkaly. Současně dojde k zadržování vody v krajině a celkové podpoře biodiverzity.
Stromořadí na kraji katastru obce Křižanovice, žadatel obec Křižanovice, 38 stromů
Výsadba podél obecní cesty na hranici katastru mezi obcemi Křižanovice a Letonice.
Výsadba stromořadí podél polní cesty v místní trati Vršky, žadatel obec Rohozec, 91 stromů
Osázení polní cesty přes trať Vršky. Délka cesty k osazení oboustranným stromořadím je 883 m. K osazení bude využita kombinace autochtonních dřevin (prostokořenné poloodrostky: javor babyka, klen, jeřáb ptačí) a ovocné sortimenty (prostokořenné špičáky: hrušně, třeště, jabloně a slivoně – za využití místních odolných sortimentů, včetně lokálních starých odrůd dle aktuální dostupnosti). Dále dojde k umístění 2 dřevěných laviček z kmenoviny od místních řezbářů.
Zelená kostra Olešnice, žadatel město Olešnice, 103 stromů
Cílem projektu je vysadit stromořadí 103 stromů (třešně a hrušně) podél polních cest, a propojit tak již stromořadí vysazená v minulých letech. Vznikne tak síť dřevinné vegetace, která bude sloužit nejen jako větrolam v místech vystavených věčnému proudění vzduchu, ale také zde nastanou lepší podmínky pro drobné živočichy, zemědělská krajina bude obohacena o vertikální rozměr a zmenší se měřítko obdělávané půdy. Také vznikne příjemná trasa pro pěší provoz zejména místních obyvatel lemovaná ovocnými stromy, které nabídnou především stín, ale také občerstvení.
KB Penzijní společnost spolu s Nadací KB letos podpoří výsadbu 718 stromů a 110 keřů v pěti krajích České republiky. Sešlo se celkem 39 žádostí, ze kterých odborná komise vybrala 12 projektů. Výsadba se uskuteční v krajích Středočeském, Královéhradeckém, Plzeňském, Olomouckém a Jihomoravském. Grantový program „Sázíme budoucnost s KB Penzijní společností“ se zaměřuje na zvýšení odolnosti krajiny prostřednictvím výsadeb alejí a terénních úprav, které zlepšují její schopnost zadržovat vodu a bránit erozi půdy. Dalším cílem je podpora místních obyvatel v jejich snaze pečovat o své bezprostřední okolí a obecně o životní prostředí. Součástí projektů mohou být také přírodě blízké úpravy drobných vodních toků, studánek a pramenů v okolí alejí nebo prvky, které zpříjemní návštěvu upravených míst, např. lavičky a informační panely. O grant do výše 250 tisíc korun mohli žádat spolky, ústavy, obecně prospěšné společnosti, církevní právnické osoby, příspěvkové organizace, společenství vlastníků jednotek, družstva, nadace a nadační fondy, školské právnické osoby, obce a svazky obcí.
Foto: archiv