Umístění: Společnost Zajímavosti V Tišnově a Břeclavi vzniknou další dvě zelené oázy

V Tišnově a Břeclavi vzniknou další dvě zelené oázy

zelena oaza nadace partnerstviTišnov, 22. února 2018 – Více zeleně a vodních prvků ve městech a obcích – takový je cíl grantového programu Zelené oázy, který letos již potřetí společně vyhlašují Nadace Partnerství a společnost MOL Česká republika. Grantová komise tentokrát vybírala z téměř 150 projektů z celé České republiky. Dva z úspěšných žadatelů jsou z jižní Moravy – tišnovský spolek Hojnost a břeclavské středisko Duhovka.

Tišnovský Dvorek se nachází v centru města a slouží jako společné místo setkávání a odpočinku pro rodiny s dětmi, občanské iniciativy, komunitní školu i jednotlivce. Díky grantu z programu Zelené oázy zde vzniknou prvky, které umožní lepší využití malého prostoru k pěstování rostlin – opěrné konstrukce, přenosné nádoby, vyvýšené záhony. Chybět nebude ani vodní prvek s využitím dešťové vody. V Břeclavi zase pomůže grant oživit monotónní zahradu střediska Duhovka. Vybudují tu například duhový záhon, biotop, vysadí ovocné stromy a připraví výukové programy.

Podobných podpořených projektu je v tomto roce po celé republice celkem osmnáct a spojuje je touha po lepších veřejných prostranstvích, která nabízejí i zeleň nebo vodní prvky. „Uplynulé dva ročníky nám dokázaly, že lidem není lhostejné, jak vypadá místo, kde žijí. Do celkem čtyřicítky podpořených projektů se zapojilo po celé republice přes čtyři tisíce lidí. Sázeli stromy, čistili vodní toky nebo třeba pomáhali se stavbou nových prvků. Věříme, že i třetí ročník bude ve finále podobně úspěšný,“ vysvětluje ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.

Většina podpořených organizací své aktivity směřuje na začátek léta a na podzim, kdy proběhne i přihlašování projektů do čtvrtého ročníku Zelených oáz. Své projekty do něj opět budou moci hlásit neziskové organizace, obce, ale třeba i školy a další sdružení přibližně od srpna.


Víno z blízka