Aktualizováno: Thursday, 21. September 13:00

Umístění: Společnost Zajímavosti Zájem o kola z půjčovny Českých drah každoročně stoupá

Zájem o kola z půjčovny Českých drah každoročně stoupá

rodina kola cyklisteBrno, 29. března 2016 - Zájem o kola z půjčovny Českých drah na jižní Moravě každoročně stoupá. Loni službu národního dopravce využilo 837 zájemců, tedy bezmála o 200 více ve srovnání s rokem 2014. Po Jihočeském kraji patřil Jihomoravský ke krajům s největším zájmem o tuto službu. Tradiční čtveřici půjčoven v Břeclavi, Znojmě, Veselí nad Moravou a Hodoníně doplnila loni v květnu vranovická půjčovna.

V jihomoravských půjčovnách je k dispozici celkem 66 kol. Ve Veselí nad Moravou je 10 kol (6 pánských a 4 dámská, k dispozici jsou i 2 dětské sedačky), v Hodoníně 8 kol (3 pánská, 3 dámská a 2 dětská), v Břeclavi 25 kol (13 pánských, 7 dámských a 5 dětských a 6 dětských sedaček) a ve Znojmě pak 12 kol (7 pánských a 5 dámských a 2 dětské sedačky). Vranovická půjčovna, která zahájila provoz v loňském květnu, nabízí 11 bicyklů (7 pánských, 2 dámská, 2 dětská a 2 dětské sedačky). Jedná se o kvalitní trekingová a horská kola.

Jihomoravské půjčovny fungují celoročně, nově otevřená ve Vranovicích je zájemcům k dispozici v průběhu hlavní cyklistické sezóny, tedy do 31. října. Do hodonínské půjčovny poskytl kola Městský úřad Hodonín.

Půjčovny kol ČD přinášejí cykloturistům řadu výhod při poznávání zajímavých míst. Stačí si naplánovat trasu, dojet vlakem do některé ze stanic, kde je půjčovna kol k dispozici, a dál se vydat po své ose. Cestující tak nemá žádné starosti s přepravou kola na místo výletu, ceny půjčovného jsou dostupné široké veřejnosti, navíc přeprava vypůjčených kol je na vybraných trasách zcela zdarma, stačí uhradit jízdné a předložit nájemní smlouvu. Zdarma je také uložení ve vybraných úschovnách ČD.

Zapůjčení kola je velmi snadné. Je potřeba mít u sebe dva platné osobní průkazy, složit zálohu 1000 korun za jedno kolo, 2 000 Kč za dvě až pět kol, uzavřít smlouvu a po zaplacení půjčovného vyrazit. Zálohu cestující dostanou zpět po vrácení kola. Rezervaci kol lze zajistit také prostřednictvím e-mailu či telefonu.

Při předložení In Karty nebo jízdního dokladu ČD (případně IDS JMK), který byl zakoupen do cílové stanice (případně zóny IDS JMK) v místě půjčovny získává cestující slevu 10 % (jízdní doklad musí být platný v průběhu 7 kalendářních dní před zápůjčkou). Při cestování ve vlacích ČD stačí uhradit pouze cenu za jízdné a předložit nájemní smlouvu, která opravňuje k bezplatné přepravě kola na vybraných tratích ve služebním oddílu nebo jako spoluzavazadlo. Další výhodou je možnost vrátit kolo v jiném místě než bylo zapůjčeno. Kromě míst na jižní Moravě – Mikulov na Moravě, Hrušovany nad Jevišovkou, Strážnice, jsou to také stanice Jindřichův Hradec, Třeboň a České Velenice v Jihočeském kraji.

Tratě s bezplatnou přepravou vypůjčených kol v osobních a spěšných vlacích:

  • Trať 241 Moravské Budějovice – Znojmo
  • Trať 244 Moravský Krumlov – Hrušovany nad Jevišovkou
  • Trať 246 Znojmo – Břeclav
  • Trať 248 Znojmo – Šatov
  • Trať 250 Vranovice – Lanžhot
  • Trať 255 Zaječí – Hodonín
  • Trať 330 Staré Město u Uh. Hradiště – Břeclav
  • Trať 340 Nesovice – Uherské Hradiště
  • Trať 341 Staré Město u Uh. Hradiště – Bojkovice
  • Trať 343 Javorník nad Veličkou zastávka – Hodonín

Spěšný vlak „Expres Pálava-Podyjí“ nově i v neděli
Vzhledem k úspěšnému provozu sezónního cykloturistického vlaku jezdí tento spoj i v neděli a státní svátky od 28. 3. do 25. 9. 2016 ve zkrácené trase do/ze Znojma. Z Brna  vyjíždí o necelé dvě hodiny později (Brno-Královo Pole 9:32, Brno hl.n. 9:52), zpět se vrací ve shodném čase se sobotním spojem. Expres Pálava-Podyjí je letos dostupný i cestujícím, kteří chtějí v atraktivní oblasti jižní Moravy strávit víkend a studentům, vracejícím se v neděli do škol.

Také v letošní sezóně je síť cyklopůjčoven ČD dostupná ve všech krajích České republiky. Národní dopravce nabízí celkem 96 půjčoven, z toho je 33 půjčoven s objednáním předem. Veškeré informace o půjčovnách i přepravě kol ve vlacích ČD naleznete na cd.cz/cdbike.


Šalina - řádková inzerce