Umístění: Společnost Zajímavosti Žárlení je projevem nízké sebedůvěry a vede často k rozpadu vztahu

Žárlení je projevem nízké sebedůvěry a vede často k rozpadu vztahu

Praha, 28. května (PROTEXT) - Fenomén žárlení ve všech podobách je nedílnou součástí většiny partnerských vztahů. Přehnané žárlení se pak nemalou měrou podílí na partnerských problémech, které mnohdy vyústí až v rozpad partnerských vztahů. Většina dotázaných exkluzivního průzkumu spol. SANEP, který se zaměřil na problematiku nevěry, se domnívá, že žárlení je projevem nízké sebedůvěry a podezřívavosti.

zarleni

 
Přehnané žárlení podle názoru dotázaných vede nejčastěji k nedůvěře a rozvodu nebo rozchodu. Drtivá většina respondentů se pak domnívá, že žárlením rozhodně nelze upevňovat partnerský vztah.  

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl ve dnech 15. - 20. května 2010 proveden na reprezentativním vzorku 8190 dotázaných ve věkové kategorii 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci panelu 145 tisíc registrovaných uživatelů 18 503 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje kolem ± 1,5 procentního bodu.

Na svého partnera žárlí 31,2% dotázaných. Zajímavé však je, že na otázku "Žárlí na Vás Váš partner?" kladně odpovědělo 37,7% dotázaných, což poukazuje na skutečnost, že si někteří lidé nepřipouští, že na svého partnera žárlí.

Žárlení zkomplikovalo vztah 22,5% dotázaným a přehnané žárlení považuje za nepřijatelné omezování v partnerském vztahu v souhrnu 84% dotázaných.

Jako aktuální problém tíží žárlení v partnerském vztahu 7,1% respondentů. Že přehnané žárlení může velice vážně narušit vztah, potvrdilo 12,2% dotázaných, kteří uvedli, že přehnané žárlení bylo důvodem rozchodu nebo rozvodu s jejich partnerem.

Že žárlení není v partnerských vztazích vítaným jevem, naznačuje i názor 58,6% dotázaných, podle nichž žárlení není nezbytné pro správně fungující vztah.  

Žárlení ve všech svých podobách je podle názoru 26,6% dotázaných projevem nedůvěry. K rozvodu nebo rozchodu pak přehnané žárlení vede dle názoru 24,7% respondentů. Přehnaně žárlivý partner může dohnat svoji polovičku ke lhaní podle mínění 21% dotázaných a vzájemné neporozumění je důsledkem přehnané žárlivosti podle názoru 19,8% dotázaných. Pouze 0,9% respondentů uvedlo, že přehnané žárlení může vést k upevnění vztahu.  

Důvodem k žárlení je nejčastěji nízká sebedůvěra, na čemž se shodlo 26% dotázaných. Na druhém místě 15,8% dotázaných uvedlo podezřívavost, která je následována majetnictvím (14,2%) a sobeckostí (8,1%). Lásku jako důvod žárlivosti uvedlo 7,6% dotázaných a závislost 3,7% respondentů. Že nelze upevňovat partnerský vztah žárlením, se domnívá 74,7% dotázaných.

V otázce, zda více žárlí muži nebo ženy, uvedlo 23,6% respondentů, že více žárlí ženy a 21% dotázaných uvedlo jako žárlivější muže. Nicméně 41% dotázaných se shodlo na tom, že je to mezi muži a ženami vyrovnané.

Skutečnosti, že přehnané žárlení je ve většině případů projevem nízké sebedůvěry a důvodem rozpadu řady vztahů, může z valné většiny přispívat i poměrně rozšířený další partnerský fenomén, kterým je nevěra, k níž se podle dřívějšího průzkumu spol. SANEP přiznalo 43% dotázaných.

 


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci