Umístění: Společnost Zájmová sdružení V okolí Podyjí mají vyrůst větrné elektrárny. Obce a občané jsou proti

V okolí Podyjí mají vyrůst větrné elektrárny. Obce a občané jsou proti

vetrny park1Znojmo, 23. ledna 2014 - Větrný park by měl do dvou let vyrůst nedaleko obce Hardegg na rakouské straně Národního parku Podyjí. Na ploše tisícovky fotbalových hřišť plánují investoři vybudovat 26 až 31 větrných elektráren o výšce přesahující 200 metrů včetně vrtule. To se ale nelíbí zástupcům obcí a lidem z okolí, kteří se rozhodli proti výstavbě sepsat petici.

„Realizace projektu by měla nejen estetický a ekologický dopad na krajinu, ale způsobila by i ohrožení turistické atraktivity Podyjí. Turistický ruch přitom tvoří jednu z mála prosperujících činností příhraničního regionu a jeho ohrožení by mohlo mít pro oblast nenapravitelné následky," komentoval důvody nesouhlasu s projektem iniciátor petice Jiří Kacetl, historik Jihomoravského muzea ve Znojmě a činovník Okrašlovacího spolku ve Znojmě. Kromě občanů a správy Národního parku Podyjí se proti výstavbě postavili také zástupci obcí, společností podnikajících v regionu i úřadů. Nesouhlas vyjádřila také rakouská občanská iniciativa Bürgerinitiative Thayatal. Opatrný postoj k záměru vyjadřuje také dolnorakouský hejtman Erwin Pröll.

Starostové plánují další postup. Ministerstvo životního prostředí zatím mlčí

vetrny park2Starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra svolal na 29. ledna poradu starostů dotčených obcí, kde se bude projednávat další postup proti větrnému parku na oficiální krajské a celostátní úrovni. „Projekt se nyní nachází ve fázi schvalování územního plánu Dolního Rakouska, proto je nezbytné vyvinout maximální úsilí, aby hlas dotčených obcí na moravské straně hranice nezůstal stranou," uvedl Vedra.

Do 14. února lze projekt připomínkovat a rozhodnutí o návrhu má pak dolnorakouská vláda na programu v květnu. Národní park Podyjí spolu s ostatními institucemi již podal připomínky prostřednictvím Ministerstva životního prostředí ČR. To se ale zatím k věci nevyjádřilo

Kontroverze výstavby větrných elektráren je také aktuálním tématem hospodářské spolupráce, která funguje mezi Dolními Rakousy a Jihomoravským krajem a rozšiřuje se o kraje Vysočinu a Jihočeský.

Národní park Podyjí je nejmenším a dosud jediným moravským národním parkem v České republice. Hodnota parku spočívá v jedinečné geomorfologii a celkové zachovalosti dyjského kaňonu. Na rakouské straně na něj navazuje Národní park Thayatal.

(red), foto: Vizualizace dopadu větrných elektráren na krajinu v okolí národního parku, zdroj: Omnimedia