Případ se nepodařilo českým soudům uzavřít ani za 15 let. Na těle "bílého koně" Marka Lehkého vybuchla nedaleko Kvasic na Kroměřížsku tříkilogramová trhavina již v březnu 1995.
Z vraždy se u soudu až dosud zodpovídali tři lidé - objednatel Milan Šišma, prostředník Jiří Večeř a vykonavatel Jan Marcinek. Státní zástupkyně Iveta Eichlerová požaduje pro Večeře a Šišmu výjimečné tresty, v rozmezí 17 a 25 let, dosud netrestanému Marcinkovi 15 let vězení.
Trest jim ale zatím nikdo nevyměřil, brněnský krajský soud je již třikrát zprostil viny. "Obžalovaní se zprošťují viny, neboť nebylo prokázáno, že žalovaný skutek spáchali," zdůvodnil pokaždé verdikt soudce Vlastimír Čech, jež měl až do letošního odvolní z kauzy dosud případ na starosti.
Proti verdiktu se vždy odvolali státní zástupci, Vrchní soud v Olomouci jim vždy vyhověl a případ již třikrát vrátil do Brna - letos poprvé však změnil trestní senát - soudce Vlastimíra Čecha nařídil nahradit jiným soudcem - a kauzu dostala přidělenu soudkyně Hana Zoubková.
Hlavním organizátorem výstražné popravy bílého koně Lehkého byl podle obžaloby šestatřicetiletý Jiří Večeř, který jednal na objednávku bývalého podnikatele s lehkými topnými oleji Milana Šišmy. Vykonavatelem vraždy byl prý Jan Marcinek, jehož podle žalobce Večeř k provedení vraždy najal.
Recidivista Večeř se během vyšetřování přiznal. Podle jeho verze Lehký, který dovážel naftu vydávanou kvůli daňovým únikům za lehké topné oleje, dlužil Šišmovi čtyřicet milionů korun. Proto Šišma zaplatil i půl milionu Marcinkovi a ten pak trhavinu na tělo podnikatele připevnil a na dálku odpálil.
Oba spoluobvinění ale Večeřova tvrzení popřeli. Jejich právníci navíc u soudu až dosud úspěšně argumentovali, že důkazy proti jejich klientům nejsou dostačující.
Případ komplikuje i skutečnost, že Večeř nejprve mluvil, během času však přestal s vyšetřovateli spolupracovat a k případu mlčí. Soud se musí také vypořádat s faktem, že Večeř v kauze figuruje zároveň jako korunní svědek i jako obžalovaný zároveň. Klíčovým pro posuzování případu je tak hodnověrnost Večeřovi výpovědi - znalecké posudky se však ohledně hodnocení jeho osobnosti liší a v mnohém si protiřečí.
Při posledním soudním líčení, které se uskutečnilo v Brně u krajského soudu loni v červnu, byli přítomni všichni tři obžalovaní. Zatímco údajný vrah, dosud netrestaný Jan Marcinek, absolvoval přelíčení jako svobodný občan, Jiřího Večeře a Milana Šišmu přivezla eskorta v poutech - oba totiž poslal Městský soud v Praze spolu s dalšími obžalovanými do vězení za vraždu podnikatele Lubomíra Holého z ledna 1995.
Večeř sedí ve vězení také za přípravu vraždy Stanislava Čecha, bývalého redaktora deníku Blesk, který v roce 1993 psal o kauzách spojených s obchodováním s lehkými topnými oleji - tato vražda se však Večeřovi naštěstí nepodařila uskutečnit.
Večeř si za trestné činy, které mu policie a žalobci přes soudem prokázali, odpykává 12 let ve věznici se zvýšenou ostrahou. Šišma dostal 13,5 roku ve věznici s ostrahou. Oba recidivisté však navzdory svým předchozím skutkům před brněnským krajským soudem opakovaně tvrdí, že s vraždou zlínského podnikatele Marka Lehkého nemají nic společného.