Krátce před 15. hodinou Zaoralová informovala, že požár se přesunul pod zem, a tak hasiči prolévají ohniska velkým množstvím vody. "Tu k místu požáru přivádějí jednak pomocí dálkové dopravy z řeky Moravy, souběžně probíhá i kyvadlová doprava vody," popsala mluvčí. Vzhledem k tomu, že se dálková doprava vody z tři a půl kilometru vzdálené řeky osvědčila, byl vyžádán další tento systém z Kladna. Hasiči z různých krajů rovněž posílají potřebné zádové ruční stříkačky.
Na místě až do večera probíhal letecký průzkum, který má za úkol vyhledávat ohniska požáru. Vrtulníky se vrátí ráno, aby opět zmapovaly situaci po noci, dodala Zaoralová.
Zásah je náročný, protože hasiči musí pracovat v náročných podmínkách písčitého podloží. "Teplé počasí a rozsah požáru vede k tomu, že je hasiče potřeba častěji střídat. Také proto odpoledne přijela posila ze Slovenska, konkrétně z Trnavského kraje, s jedenácti velkokapacitními cisternami," popsala Zaoralová.
Dodala, že pomoc slovenské strany se realizuje na základě bilaterální dohody, kterou mezi sebou obě země mají. Na místo se dostavil i slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. Hasiči už v pátek večer z místa odvolali požární letadlo i vrtulník s hasícím vakem a okolo 22. hodiny nehořela žádná část lesa viditelným způsobem, přesto ale celou noc hasiči nepřestávali polevovat ve svém úsilí.
Během noci dorazily na místo další jednotky i technika z Moravskoslezského, Středočeského a Královéhradeckého kraje. Vystřídaly se doposud zasahující jednotky, včetně náčelníka štábu. "Už v pátek v podvečer jsme přivezli dvě velkokapacitní cisterny z Kladna a Kutné Hory, dnes nad ránem dorazilo dalších šest – ze stanice Beroun, Nymburk, Mělník, Mladá Boleslav, Říčany a Příbram," uvedla pro Mediafax mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková. Podle jejích slov je na místě celkem 32 hasičů ze Středočeského kraje.
Od začátku zásahu se již na místě vystřídalo 205 jednotek, což znamená téměř 1000 hasičů. "V každém okamžiku pracuje současně minimálně 30 jednotek. Ty se pravidelně střídají, protože práce je velmi fyzicky náročná a vysilující," řekla Zaoralová. Po sobotní 21. hodině podle ní bylo v akci přes 300 hasičů ze 78 jednotek.
Doplnila, že pokud bude vše probíhat podle plánu, postupně by mělo dojít k útlumu sil a prostředků na místě. "Nicméně dohašování bude probíhat ještě mnoho dní," podotkla mluvčí. Výše škody, kterou požár dosud způsobil, se pohybuje v řádu milionů korun, v šetření je také příčina jeho vzniku.
Požár u Bzence je největším lesním požárem v republice od roku 1998. Jeho úplná likvidace může trvat podle hasičů několik dní. Plameny vyšlehly zatím z neznámých příčin ve čtvrtek odpoledne mezi Bzencem, Strážnicí a Ratíškovicemi. Předpokládaná škoda je v řádech milionů korun.
Příčiny požáru nejsou zatím známé. Spekulace některých médií o tom, že les zapálily jiskry způsobené železniční dopravou, jsou nejspíše liché. Koridor mezi Břeclaví a Přerovem je vzdálený od ohniska požáru pět kilometrů.