Umístění: Společnost Černá kronika K sebevraždě se nejvíce Čechů odhodlá na Nový rok, týdenním statistikám vévodí pondělí

K sebevraždě se nejvíce Čechů odhodlá na Nový rok, týdenním statistikám vévodí pondělí

4. dubna 2013 (MEDIAFAX) - Nejčastějším dnem v roce, kdy se lidé rozhodnou dobrovolně ukončit svůj život, je 1. leden. Z týdenního pohledu vedou smutný žebříček pondělky, uvádějí statistici a svá tvrzení podporují čísly. Proti tomu, možná překvapivě, z normálu nijak nevybočují Vánoce a další svátky.

opratka250

 

Tento trend potvrzují čísla Českého statistického úřadu (ČSÚ) z let 2006 až 2010, kdy prosinec patří mezi měsíce s nejmenším počtem sebevražd. Naopak nejvíce jich lidé spáchali v květnu (rok 2006), v červnu (rok 2007), v dubnu (rok 2008), v říjnu (rok 2009) a v září (rok 2010).

Přímo na Vánoce připadá jen 63 procent průměrného denního počtu sebevražd, jinými slovy, sebevražednost je podle analýz na Vánoce téměř o dvě třetiny nižší než průměrná hodnota zbytku roku.

Také poslední den roku, Silvestr, je dnem s nízkou sebevražedností, čímž vzniká značný kontrast v porovnání s následujícím prvním lednem.

Ve sledovaném období totiž právě 1. leden byl dnem s velmi vysokou sebevražedností. Šlo o den s druhým největším souhrnným počtem dobrovolných odchodů ze světa, kdy maximální počet dosáhl devíti případů.

Podle odborníků souvisí vyšší sebevražednost na prvního ledna s bilancováním a rekapitulací minulého roku a vyhlídkami do roku následujícího, vše je často zvýrazněno alkoholem.

Počet lidí, kteří o vlastní vůli ukončí svůj život, od 70. let v Česku výrazně klesá. V roce 2011 spáchalo sebevraždu 1502 osob, zatímco v 70. letech byl průměr sebevražd téměř 2500 ročně. Nejvíce dobrovolných odchodů ze světa se stalo v roce 1934, kdy tímto způsobem zemřelo 4007.

Tendenci ukončit vlastní život mají výrazně muži proti ženám. Za poslední pětiletí končí sebevraždou pětkrát víc mužů než žen.

Muži zvolí pro svou dobrovolnou smrt oběšení, ženy se otráví. Za poslední čtyři roky tak svůj život ukončila skoro čtvrtina sebevražedkyň, kdežto mužů ani ne sedm ze sta. Ti navíc kromě oběšení (67,4 procenta) volí i smrt zastřelením (11,5 procenta). Ta je pro ženy výjimečná.
 


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci