"Nelze vyloučit, že státní zástupce a vyšetřující policista nadále páchají v případu týraného chlapce z Brna trestnou činnost policejním nadržováním pachateli či pachatelům trestné činnosti tak, aby trestná činnost sociální pracovnice i dalších osob nebyla řádně vyšetřena, ale naopak byla účelově odklizena odložením trestního oznámení," uvedl Stach.
Ten již dříve podal trestní oznámení právě na sociální pracovnici, která se podle něho nepřímo na týrání podílela, a přestože mohla, nezabránila mu. "Trestním oznámením na sociální pracovnici se nadále zabýváme. Zatím nikoho trestně nestíháme, ale případ nebyl ani odložen," řekl v pondělí mluvčí MSZ Vladimír Kutnohorský.
Podle Stacha trestní oznámení stíháním nejspíš neskončí. "Důvodně se lze domnívat, že brněnská policie i městské státní zastupitelství mají osobní zájem na tom, aby další pachatelé trestné činnosti unikli zodpovědnosti a aby se kauza nedostala před soud, kde by mohla vyjít najevo závažná profesní pochybení," domnívá se Stach.
Trestním oznámením na dozorujícího státního zástupce a vyšetřovatele se nyní zabývá Inspekce Policie České republiky. "Trestní oznámení jsme přijali, ale jsme teprve na počátku. Pokud zjistíme trestný čin, budeme věc prověřovat. To však může trvat dva až tři měsíce," sdělila mluvčí policejní inspekce Radka Sandorová.
Na stav týraného chlapce upozorňovala již dříve lékařka, učitelé a příbuzní. Úřady jej rodině odebraly až po dvou letech v dubnu 2010. Veřejnost se o případu dozvěděla až na začátku letošního roku.
Rodiče chlapce bili rukou, vařečkou, nedávali mu najíst a do bot mu kvůli hyperaktivitě lepili připínáčky, se kterými musel někdy více než hodinu běhat a nesměl se zastavit. Chlapec v sedmi letech měřil 102 centimetrů a vážil pouhých 13,5 kilogramu.
Městský soud v Brně poslal na konci února matku (31) na šest let do věznice s ostrahou, otci (33) přidal o půl roku více. Verdikt potvrdil ve čtvrtek Krajský soud v Brně.