Umístění: Společnost Černá kronika Nejvyšší soud potvrdil muži 14 let vězení za uškrcení manželky v opilosti

Nejvyšší soud potvrdil muži 14 let vězení za uškrcení manželky v opilosti

Brno, 19. srpna 2011 (MEDIAFAX) - Nejvyšší soud zamítl jako zjevně neopodstatněné dovolání pětapadesátiletého Miloslava Stündla z Otrokovic, kterého poslal olomoucký vrchní soud na 14 let do vězení za vraždu manželky. NS vynesl verdikt v neveřejném zasedání a zveřejnil jej v databázi rozhodnutí.

pouta1

 

Stündl svoji o šest let mladší manželku uškrtil šňůrou od nabíječky na mobil, a pak ji do pochvy zastrčil dva mobilní telefony a ovladač od televize.

Tragédie se stala loni 16. března odpoledne. Podle soudu muž svou ženu uškrtil kvůli tomu, že ho manželka urážela kvůli jeho sexuálním schopnostem. Ještě když žena žila, zasunul jí do pochvy dva mobily a ovladač od televizoru. Po částečném vystřízlivění se pak vrah sám udal policistům.

U soudu Stündl řekl, že si na nic nepamatuje. Manželský pár holdoval alkoholu a podle obžalovaného měla jeho žena dva milence. V osudný den měla v krvi 2,81 promile alkoholu. Znalci z oboru psychiatrie a psychologie u soudu uvedli, že obžalovaný netrpí žádnou poruchou osobnosti, zjistili ale u muže závislost na alkoholu. I proto znalci doporučili protialkoholní léčbu.

Ve prospěch obžalovaného pak vypovídala také dcera zavražděné. Matka prý nevlastního otce během šestnáctiletého soužití často urážela. Znalci se shodli na tom, že obžalovaný není agresivní a že vyhlídky na začlenění zpět do společnosti jsou velmi dobré. Soud proto vyměřil Stündlovi trest na samé spodní hranici sazby. Muži přitom hrozilo 15 až 20 let vězení, případně i výjimečný trest.

Zlínský krajský soud poslal Stündla do vězení na 15 let, odvolací Vrchní soud v Olomouci mu však trest snížil na 14 let, místo do věznice s ostrahou jej však poslal do přísnějšího typu vězení se zvýšenou ostrahou. Změna typu vězení pak podnítila vrahova právníka k podání dovolání k NS - zhoršení situace Stündla v okamžiku, kdy proti rozsudku podával odvolání jen on sám, je totiž z hlediska procesního práva nepřípustná.

Podle předsedy senátu NS Jindřicha Urbánka je však trest vynesený olomouckým odvolacím soudem v pořádku. "Postavení obviněného nebylo v odvolacím procesu nijak zhoršeno, trest je zapotřebí posuzovat jako celek," napsal soudce v odůvodnění verdiktu.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci