Umístění: Společnost Černá kronika O týraném sedmiletém Dominikovi z Brna věděly úřady roky, utrpení nijak nezastavily

O týraném sedmiletém Dominikovi z Brna věděly úřady roky, utrpení nijak nezastavily

Brno, 1. února 2011 (MEDIAFAX) - Odpovědnost za týrání sedmiletého Dominika D. z Brna nesou kromě rodičů konkrétní sociální pracovníci, pravděpodobně také policie a další instituce. Ve svém úterním vydání o tom referoval deník Právo.

pest250

 

Úřady údajně o utrpení chlapce věděly nejméně dva roky, přesto nezasáhly. V reakci na zveřejnění případu padla první hlava - na vlastní žádost v pondělí "odešla na vlastní žádost" sociální kurátorka úřadu městské části Brno-střed, kde rodina několik let bydlela.

Otec a matka mučili svého Dominika hladem, surově ho tloukli a vymýšleli další způsoby fyzického týrání. V sedmi letech vážil chlapec 13 kilogramů a měřil něco málo přes metr.

"Opakovaně jsem to hlásila na sociálku, ale tam mi vždycky akorát řekli, že to monitorují. Myslím, že by se o tom nyní mělo mluvit, aby se zabránilo dalším případům, které sociálka takto zanedbá," cituje Právo ženu ze sousedství.

Dva týdny poté, kdy se rodina přestěhovala na jinou adresu v Brně-Židenicích, podala tamní škola zprávu sociálnímu odboru místní radnice. Žideničtí úředníci zareagovali okamžitě. Dítě tyranům odebrali a případ začala vyšetřovat policie.

"Ten chlapec byl velmi blízko konci," řekl vedoucí odboru sociálních věcí. "Možná už by to netrvalo dlouho, než by zemřel." Podobně popsala situaci ředitelka školy, která zprávu o zuboženém dítěti předala sociálním kurátorům. "Museli jsme jednat rychle," vzpomíná ředitelka na duben 2010. "Snad jsme mu tím pomohli zachránit život," dodala.

Přestože jde o jeden z nejhorších případů týrání dítěte rodiči v posledních letech, úřady, policie i státní zastupitelství o něm tři čtvrtě roku mlčely. Informace se dostaly na veřejnost až v úterý 25. ledna, den poté, kdy u městského soudu v Brně začalo hlavní líčení s otcem a matkou týraného chlapce.

Dominik v současné době žije podle Práva v jednom ze zařízení pro děti bez rodičů. Fyzicky je zcela zdravý. O jeho dalším osudu rozhodnou úřady a soud, odborníci se však shodují, že největší šance pro návrat do normálního života by měl v nové rodině, která by ho přijala do pěstounské péče.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci