Umístění: Společnost Černá kronika Sezóna chatařů končí, střídá ji ovšem sezóna zlodějů a vloupání

Sezóna chatařů končí, střídá ji ovšem sezóna zlodějů a vloupání

Brno, 4. října 2015 – Podzimní a zimní měsíce přinášejí každoročně nárůsty vloupání do chat a chalup. Za celý rok je jich běžně přes 4 tisíce ohlášených policii a další tisíce jsou odhadovány jako nenahlášené. Až 80 % těchto vloupání končí bez dohledání viníků.

zlodej chata

 

Zloději využívají faktu, že víkendová letoviska a chatařské kolonie zůstávají mimo sezónu opuštěné a lidé tam často nechávají cenné věci, které zloději mohou snadno zpeněžit. Zlodějům nahrává také fakt, že chataři nechávají svá víkendová obydlí často špatně zabezpečená.

Dodržujte bezpečnostní prvky, které zloděje odradí
Zlodějům hraje do karet především lehkovážnost majitelů. „Lidé nechávají na svých chatách a chalupách elektroniku, finanční hotovost, šperky nebo jiné cennosti, které je lepší co nejdříve převést na bezpečnější místo a neodkládat stěhování z týdne na týden. V okolí chaty není vhodné nechávat trubky, nářadí a jakékoli předměty, které mohou zlodějům usnadnit vniknutí do obydlí. Jednou za čas na chatu zajeďte, překontrolujte její stav a odkliďte sníh. Vzbudíte tím dojem, že obydlí není zcela opuštěné, což bude zloděje odrazovat,“ doporučuje Ivan Pavlíček ze společnosti NEXT.

Před odjezdem váš rekreační objekt důkladně zabezpečte. Dobré je chalupu vybavit bezpečnostními dveřmi a případně také alarmem, který vám ihned nahlásí, že se do objektu někdo snaží vniknout. Zkontrolujte také, zda jste zavřeli okna, kudy zloději velmi často vnikají. Pokud nemáte pevné okenice nebo mříže, účinné, rychlé a přitom finančně dostupné řešení představují bezpečnostní fólie, které zloději znesnadňují vniknutí do chaty a brání v násilném rozbití skla.

„Velice důležitý je pak psychologický moment překvapení. Pokud lupič narazí na neočekávanou a neviditelnou překážku, tato okolnost ho buď zcela odradí, nebo přinejmenším zdrží. Střepy drží v okenní tabuli i po silném nárazu pohromadě, její okamžitá výměna proto není nutná,“ podotýká Pavlíček.

Účinnou ochranu představují také kamerové systémy, které zaznamenávají veškeré události v chatě, chalupě i jejím bezprostředním okolí. Přispívají nejen k včasnému zjištění hrozby či škody, snadnější identifikaci případného pachatele, ale i ke zhotovení dokumentace pro pojišťovnu. Další výhodou je, že umožňují vzdálený dohled nad tím, co se děje na vaší chatě či chalupě. Kamerové systémy jsou vybaveny i harddiskovým záznamem, takže lze zkontrolovat i události, ke kterým došlo v uplynulých dnech či týdnech.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci