Umístění: Společnost Černá kronika Na jižní Moravě vykradou 4 chalupy týdně. Jak ochránit tu vaši?

Na jižní Moravě vykradou 4 chalupy týdně. Jak ochránit tu vaši?

Brno, 20. října 2015 - Čtyři chalupy týdně vykradou zloději na jihu Moravy, celkem jich v minulém roce bylo 228. Vyplývá to z policejních statistik. Právě teď přichází nejrizikovější období, protože rekreační objekty budou přes zimu dlouhé měsíce v mnoha případech úplně opuštěné a bez dohledu.

klic vlozka chata kradez

 

S podzimem začíná každoročně počet vykradených chat stoupat. Nejvyšší čísla pak hlásí statistiky v prvních měsících roku a na jaře, kdy se majitelé vracejí po zimě zpět a řada z nich najde svůj objekt vyloupený. Co s tím? Odborník na zabezpečení Jan Hrnčíř ze společnosti ASSA ABLOY radí: „Určitě se vyplatí chatu na zimu řádně zabezpečit, a to nejen dveře či okna, ale také garáž a kůlnu.“

Následující tipy shrnují to nejdůležitější, na co bychom neměli v otázkách zabezpečení zapomenout:

1. Kolik dveří máš, tolik dobrých zámků kup

  • Pořádný zámek na hlavních dveřích je samozřejmostí, ale co zadní nebo boční vchod? Právě tudy se zloději dostávají dovnitř nejčastěji, protože zámky a kování na nich bývají méně kvalitní anebo zastaralé. „Pokud je to i váš případ, raději investujte do zabezpečení těchto dveří, jinak byste totiž mohli narazit i při případném jednání s pojišťovnou. Kvalitní cylindrickou vložku ve 4. bezpečnostní třídě pořídíte už za necelou tisícovku, investice se rozhodně vyplatí,“ vysvětluje Hrnčíř.

2. Nezapomeňte na okna

  • Nemusíte rovnou pořizovat mříže, abyste zloděje odradili od oken, i když by to samozřejmě bylo nejbezpečnější. Vsaďte raději na zamykatelné okenice nebo bezpečnostní fólie. Výhodou fólií je snadná instalace na všechny typy zasklení. A nezapomeňte ani na světlíky či sklepní okénka.

3. Řetězový zámek na sekačku i gril

  • Zahradní technika, kola a grily zůstávají na chalupách zpravidla celou zimu a jsou snadno zpeněžitelnou kořistí. „Nenechávejte je proto jen tak stát na podlaze, ale zamkněte je k sobě nebo k něčemu pevnému řetězovým nebo alespoň lankovým zámkem. Oddělit kusy spoutané k sobě není zrovna jednoduché - moderní řetězové zámky jsou vysoce odolné proti řezání i úderu kladivem,“ doporučuje Hrnčíř.

4. Schovejte si nářadí

  • Šroubováky, kleště, pilky – běžné nářadí, které na chalupě máte, uzamkněte do samostatných zásuvek či beden. Nechcete přeci, aby zloděj přeřízl visací zámek vaší vlastní pilkou.

5. Využijte elektroniku

  • Od dob závor a petlic technika přece jen pokročila. K zabezpečení svého majetku tak můžete využít i elektronická poplašná zařízení, která v případě narušení prostoru spustí alarm, pošlou vám SMS zprávu nebo rovnou upozorní bezpečnostní službu, pokud jsou napojené na pult centrální ochrany.

6. Poraďte se se zámečníkem

  • Pokud si nejste v otázce zabezpečení jisti, obraťte se na zkušeného zámečníka. „Doporučuji celý objekt a přístupové dveře vyfotit, zajít k certifikovanému zámečníkovi a ten vám podle fotky řekne, jaké kování a zámek pořídit, abyste riziko vykradení snížili na minimum,“ uzavírá Hrnčíř.

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci