Umístění: Společnost Černá kronika Za brutální vraždu stopařky potvrdil Nejvyšší soud 25 let vězení

Za brutální vraždu stopařky potvrdil Nejvyšší soud 25 let vězení

Brno, 23. září 2010 (MEDIAFAX) - Nejvyšší soud odmítl dovolání Jiřího Cimbála (38) z Jičína, kterého Vrchní soud v Praze poslal na 25 let vězení za vraždu stopařky. Ve čtvrtek to řekl mluvčí NS Petr Knötig.

nehoda-rychla_jizda-prikop_L_250

 

"Nejvyšší soud dovolání odmítl, protože bylo podáno z jiného důvodu, než uvádí trestní řád a tímto rozhodnutím zůstal uložený trest v platnosti," řekl Mediafaxu Knötig s tím, že Cimbál si již trest odpykává ve Valdicích.
Muž byl původně Krajským soudem v Hradci Králové odsouzen na doživotí, Vrchní soud v Praze mu změnil trest na pětadvacetileté vězení.

Soudy shledaly Cimbála vinným, že 2. července 2005 nedaleko Keteně na Jičínsku v příkopu u silnice zavraždil pětadvacetiletou stopařku. Násilím ji vytáhl ze své felicie a způsobil jí třiatřicet centimetrů dlouhou řeznou ránu procházející po celé přední straně krku a mnoho dalších zranění.

Brutální vraždy se dopustil poté, když během jízdy chtěl po ženě za svezení sex. "Když stopařka jeho požadavky odmítla, vyvolalo to u něho agresivní reakci. Ženu mlátil do hlavy a napadl ji bodnořezným nástrojem, jímž jí způsobil dvě povrchní řezné rány na levém stehně a dvě řezné rány v oblasti břicha," citoval Knötig ze spisu.

Z výroku o vině je podle Knötiga patrné, že k pozdějšímu zavraždění ženy se pachatel uchýlil "z obavy z prozrazení a hrozícího postihu za své jednání proti stopařce v autě".

Cimbál nesouhlasil ani výrokem krajského soudu, ani s rozhodnutím vrchního soudu, podal si proto dovolání k Nejvyššímu soudu. "V něm namítal především nesprávné hodnocení důkazů a také rozpory mezi skutkovými zjištěními soudů a provedenými důkazy," řekl Knötig.

Podle názoru Nejvyššího soudu však Vrchní soud v Praze náležitě vysvětlil nejen všechny důležité otázky, ale i vztah uloženého trestu ke stupni nebezpečnosti spáchaného trestného činu pro společnost, k možnostem nápravy a poměrům odsouzeného. "Uložený trest rozhodně nepředstavuje žádné vybočení z mezí proporcionality. Nepřichází tudíž v úvahu, aby Nejvyšší soud do výroku o trestu nějak zasahoval," konstatoval Knötig.

 

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci