Umístění: Kultura Divadlo a film Brno uspořádá 1. ročník filmového festivalu Cinema Mundi

Brno uspořádá 1. ročník filmového festivalu Cinema Mundi

Brno, 6. ledna 2010 (MEDIAFAX) - Nejžhavější letošní oscarový kandidát, americký film Hurt Locker režisérky Kathryn Bigelowové by se měl stát ozdobou prvního ročníku mezinárodního filmového festivalu Cinema Mundi, který se uskuteční na přelomu února a března v Brně. Ve středu to uvedl programový šéf festivalu Jiří Králík.

Poslat na email

 

"Brněnští diváci budou mít možnost vidět tento film poprvé v Česku, navíc ve společnosti další pětašedesáti špičkových snímků necelý týden před samotným vyhlašováním oscarů," řekl Králík. Hurt Locker získal v přednominační soutěži americké filmové akademie deset nominací na oscara, čímž se snímek zařadil mezi horké favority letošního výběru nejlepších světových filmů.

Mezinárodní filmový festival Cinema Mundi Brno 2010 se uskuteční letos poprvé. Úvodní festivalová projekce se odehraje v brněnském Palace Cinemas 24. února, finále je na pořadu o sedm dní později, 3. března. "Promítat se bude sedm dní ve všech sedmi sálech brněnského multiplexu ve Velkém Špalíčku," řekl hlavní organizátor Josef Čadík.

Podle slov programového ředitele Jiřího Králíka bude Cinema Mundi Brno především nesoutěžním bilančním festivalem. "Divákům představíme šedesát národních kinematografií z celého světa. Každou zemi bude reprezentovat pouze jeden jediný snímek, který je filmovými odborníky ve své zemi považován za nejlepší, který byl v roce 2009 u nich doma natočen," řekl Králík. Česká produkce například dodá ceněný snímek režiséra Marka Najbrta Protektor, Italové přijedou s filmem Baaria od Giuseppe Tornatoreho, Francouzi představí celovečerní drama Un prophéte Jacqua Audiarda, irskou národní produkci bude třeba v Brně zastupovat snímek Steva McQueena Hunger.

Kromě vyspělých filmových zemí dostanou v jihomoravské metropoli prostor i exotické kinematografie. "Lidé se budou moci v českých premiérách podívat na filmy z Vietnamu, Maroka, Kuby, Jihoafrické republiky, ale i Izraele, Skotska, Kazachstánu nebo Íránu," řekl Králík s tím, že se lidé v Brně budou moci během několika málo dní seznámit s úrovní a kvalitou kinematografie takřka celé významné světové produkce.

Dosud nízkorozpočtový, avšak vysoce kvalitní Cinema Mundi má podle slov Josefa Čadíka ambicí stát se prvním velkým mezinárodním festivalem v Brně a Jihomoravském kraji. "Měl by být také jednou z mála ryze českých kulturních aktivit, která může inspirovat vznik obdobných festivalů v zahraničí," řekl Čadík.

Jiří Nováček


Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci