Umístění: Kultura Knihy

Nová publikace přestaví historii premonstrátů v Louce

premonstrati v louceZnojmo, 20. listopadu 2020 – Před 830 lety přišli do Louky pod znojemskými hradbami první premonstráti, aby zde založili nový klášter. Postupně vznikal klášterní komplex, který po staletí patřil k nejvýznamnějším ve střední Evropě. V letošním roce si připomínáme nejen 830. výročí založení loucké kanonie, ale zároveň 900. výroční založení premonstrátského řádu. Při této příležitosti připravilo Jihomoravské muzeum ve Znojmě výstavu BONUM OPUS: Premonstráti v Louce (1190-1784) i stejnojmennou dvojjazyčnou publikaci, kterou nyní představuje. Projekt vznikal ve spolupráci s muzeem v Retzu.

Muzeum Brněnska oslaví Světový den knihy online čtením pohádek i detektivky

an epic of the gestapolBrno, 23. dubna 2020 – Světová organizace UNESCO vyhlásila 23. duben svátkem knihy přesně před 25 lety. Pobočky Muzea Brněnska na tento významný den připravily řetězové online čtení z knih, které se vážou k jejich sbírkám, expozicím, výstavám nebo připravovaným akcím. Pohádky, úryvky ze vzpomínkových knih i detektivního románu muzeum ve čtvrtek odpoledne zveřejní na Facebooku a YouTube.

Nová publikace mapuje krásy Znojemska a jeho okolí

znojemsko maketaZnojmo, 13. ledna 2019 – Krásy Znojemska a jeho okolí mapuje nová publikace z edice Česko z nebe realizovaná vydavatelstvím CBS. Nová kniha Znojemsko z nebe mapuje krásy tohoto kraje prostřednictvím leteckých fotografií. Znojemsku bývá často přezdíváno jako kraj vína a okurek. Dlouhý čas se v tomto pohraničním regionu nacházela tak zvaná železná opona a hranice mezi Českem a Rakouskem byla ostře hlídaná a neprostupná. Dnes však cestami, které sloužily pohraniční stráži, vedou turistické trasy a cyklotrasy. Pozůstatky pohraničních zátarasů a bývalých strážních věží najdeme v okolí návštěvnického centra Národního parku Podyjí.

Kraj podpořil modernizaci 140 obecních knihoven

kniha knihovna ctenariBrno, 16. srpna 2016 - V lednu letošního roku schválil Jihomoravský kraj nový dotační titul s cílem modernizace interiérů a technického vybavení veřejných knihoven v obcích do 3 tisíc obyvatel. Kraj na tento projekt vyčlenil sumu 5 milionů korun, celkem byly dotace poskytnuty 142 žadatelům.

V Rajhradě prozradí vše o vzniku a vývoji písma i abecedy

pismena vystava rajhradRajhrad, 4. dubna 2016 - Vznik a vývoj písma a abecedy přibližuje návštěvníkům Památníku písemnictví na Moravě v Rajhradě jeho nejnovější výstava Dobrodružství abecedy. Velkým i malým čtenářům (a také nečtenářům) otevírá svět značek, znaků, piktogramů, ideogramů a fonogramů s jejich nesnadnou cestou do slabikářů i dnešních knih, včetně elektronických.

Děti načítají 100 tisíc korun na pomoc osamělým seniorům

cteni pomaha seniorum jihomoravsky krajBrno, 25. ledna 2016 - Děti z charitativního projektu Čtení pomáhá momentálně načítají peníze na podporu „Adopce seniorů“. Tento projekt umožňuje pravidelné návštěvy opuštěných seniorů od dobrovolníků, kteří jsou za tímto účelem speciálně vyškoleni. Ti se pak mohou s adoptovanou babičkou nebo dědečkem setkávat jednou týdně na dvě hodiny u kávy, u knihy, u šachů nebo mohou společně vyrážet na procházky.

Kniha do vlaku, projekt mikulovské knihovny, získala ocenění

kniha do vlakuMikulov, 19. října 2015 - Mikulovská městská knihovna získala ocenění v soutěži Knihovna roku 2015 za svůj projekt Kniha do vlaku. Nádražní knihovnička vznikla ve vestibulu mikulovského nádraží teprve před rokem a myšlenka se postupně ujala v další dvacítce nádraží. Dnes si knihu do vlaku mohou lidé půjčit v malé knihovničce v Mostě, Strakonicích, Žatci či Havlíčkově Brodě a Břeclavi a v jiném nádraží ji vrátit. Nebo si ji nechat a přinést další.

Repliky knih starých až tři tisíce let v Dietrichsteinském paláci

mzm dietrichsteinsky palac knihyBrno, 10. dubna 2015 - Až do začátku června potrvá v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu jedinečná výstava s názvem Tři tisíce let knižního umění – Skvosty pěti kultur. Ta představí 43 faksimilí jedinečných titulů z pěti kultur: egyptské, křesťanské, židovské, středoamerické a mogulské (mughalské), které dokumentují vývoj knihy a její ilustrace z různých kultur čtyř kontinentů, a to na ploše tří tisíců let.

Strana 1 z 14