Umístění: Kultura Divadlo a film Divadelní představení Lakomec pomůže dobré věci

Divadelní představení Lakomec pomůže dobré věci

Brno, 9. srpna 2016 - Dvě mimořádné instituce – Dvorní divadlo Hlohovec a Domov Betlém z Klobouk u Brna – spojily své síly.  Výsledkem bude  charitativní představení pro veřejnost přímo v areálu domova v Kloboukách, které se uskuteční ve středu 17. srpna. Hrát se bude Moliérův Lakomec.

lakomec 228

 

Divadlu i domovu patří republiková prvenství. Dvorní divadlo se do povědomí zapsalo několika českými i světovými premiérami divadelních her, Domov Betlém byl svého času prvním nestátním zařízením svého typu u nás a už 26 let nabízí skutečný domov 10 dospělým vozíčkářům.

K navázání spolupráce došlo rychle a od nápadu k domluvě to trvalo jen několik dnů. Když se chce, tak to prostě jde. Betlémští si z nabídky volných termínů vybrali ten nejvhodnější a divadelníci si prohlédli fotografie venkovního areálu domova. Mezitím už se ladily detaily. Los ze dvou letošních her padl na Lakomce.

Moliérův Lakomec téměř 350 let baví diváky všech velkých kamenných divadel díky své aktuálnosti. Vdovec na prahu důchodu, s dětičkami, které mají stále nastavenou dlaň, ale pracovat se jim zatím moc nechce, hledá finanční i citové zajištění na stáří. „Prostě milionová komedie pod hvězdami, která má stále co říct,“ uvedla principálka Dvorního divadla Petra Černínová a dodala: „S potěšením přijmeme betlémské pozvání a představení zahrajeme bez nároku na honorář. Byli bychom rádi, kdyby částka ze vstupného zpříjemnila léto klientům domova.“  

To s povděkem kvitovala Jana Lexová, vedoucí úseku veřejných vztahů a fundraisingu v Domově Betlém: „Být na vozíku neznamená, že se naši klienti nezajímají o kulturní dění. Zatímco obvykle za ním musejí jinam, tentokrát přijede divadlo za nimi. Všechno je jednou poprvé a my doufáme, že když to vyjde a lidé z okolí nás podpoří svou účastí, nebude to naposledy.“

Také v Betlémě by mělo představení provázet, jak bývá u Dvorního divadla dobrým zvykem, víno z produkce místních vinařů. V tomto případě od vinařů, kteří fandí Betlému, a to včetně trojnásobného vinaře roku Jožky Valihracha ze sousedního Krumvíře, který veřejnosti vzkázal:  „Práce Betléma je záslužná, vážím si jí a vždycky, když mohu, tak ji rád podpořím.“

V režii a úpravě Zdeňka Černína hrají Hana Tomáš Briešťanská (Frozina), Zdeněk Černín (Lakomec). Představení se koná 17. srpna v Domově Betlém v Kloboukách u Brna v 19 hodin.

Pro vozíčkáře je vstup zdarma, pro jejich doprovod za polovic, základní vstupné činí 200 Kč, vzhledem k charitativnímu rozměru akce není horní hranice omezena.

Vstupenky si můžete koupit na místě, rezervovat na webu dvornidivadlo.cz, nebo na tel. 608 976 408.

(red), foto: Renata Hasilová


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci