Umístění: Kultura Divadlo a film Festival Cinema Mundi klepe na dveře

Festival Cinema Mundi klepe na dveře

Brno, 4. února 2010 (MEDIAFAX) - Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) podepsal ve čtvrtek v Brně smlouvu s organizátory filmového festivalu Cinema Mundi, podle které mohou filmaři počítat s krajskou dotací ve výši 900 000 korun. Jihomoravský kraj se tak stal největším donátorem festivalu, řekl šéf přehlídky Josef Čadík.

Film

 

Ozdobou prvního ročníku mezinárodního filmového festivalu Cinema Mundi, který se uskuteční na přelomu února a března v Brně, by se měl stát letošní nejžhavější oscarový kandidát, americký film Hurt Locker režisérky Kathryn Bigelowové. Mediafaxu to ve čtvrtek řekl programový šéf festivalu Jiří Králík.

"Brněnští diváci budou mít možnost vidět tento film poprvé v Česku, navíc ve společnosti další pětašedesáti špičkových snímků necelý týden před samotným vyhlašováním oscarů," řekl Králík. Hurt Locker získal v přednominační soutěži americké filmové akademie deset nominací na oscara, čímž se snímek zařadil mezi horké favority letošního výběru nejlepších světových filmů.

Mezinárodní filmový festival Cinema Mundi Brno 2010 se uskuteční letos poprvé. Úvodní festivalová projekce se odehraje v brněnském Palace Cinemas 24. února, finále je na pořadu o sedm dní později, 3. března. "Promítat se bude sedm dní ve všech sedmi sálech brněnského multiplexu ve Velkém Špalíčku," řekl hlavní organizátor Josef Čadík.

Organizátoři ve čtvrtek bezprostředně po podpisu sponzorské smlovy představili kompletní program filmů, časový rozvrh projekcí a oznámili i zahájení předprodeje vstupenek. Zároveň odtajnili i první jména pozvaných hostů. "Potvrdit můžeme příjezd chilského doyena Miquela Littina nebo nadějného rumunského filmaře Corneliu Porumboiu. Z českých osobností do Brna přijede Pavel Kohout, Jan Kraus, Jan Gogola, Jan Novák a řada dalších osobností," uvedl Čadík.

Podle slov programového ředitele Jiřího Králíka bude Cinema Mundi Brno především nesoutěžním bilančním festivalem. "Divákům představíme šedesát národních kinematografií z celého světa. Každou zemi bude reprezentovat pouze jeden jediný snímek, který je filmovými odborníky ve své zemi považován za nejlepší, který byl v roce 2009 u nich doma natočen," řekl Králík. Česká produkce například dodá ceněný snímek režiséra Marka Najbrta Protektor, Italové přijedou s filmem Baaria od Giuseppe Tornatoreho, Francouzi představí celovečerní drama Un prophéte Jacqua Audiarda, irskou národní produkci bude třeba v Brně zastupovat snímek Steva McQueena Hunger. Festival uzavře muzikál Nine, v němž hrají například Penelope Cruz, Nicole Kidman nebo Sophia Loren a který je také nominován na Oscara. "V Brně jej uvedeme v české předpremiéře," prohlásil Králík.

Kromě vyspělých filmových zemí dostanou v jihomoravské metropoli prostor i exotické kinematografie. "Lidé se budou moci v českých premiérách podívat na filmy z Vietnamu, Maroka, Kuby, Jihoafrické republiky, ale i Izraele, Skotska, Kazachstánu nebo Íránu," řekl Králík s tím, že se lidé v Brně budou moci během několika málo dní seznámit s úrovní a kvalitou kinematografie takřka celé významné světové produkce.

Dosud nízkorozpočtový, avšak vysoce kvalitní Cinema Mundi má podle slov Josefa Čadíka ambicí stát se prvním velkým mezinárodním festivalem v Brně a Jihomoravském kraji. "Měl by být také jednou z mála ryze českých kulturních aktivit, která může inspirovat vznik obdobných festivalů v zahraničí," řekl Čadík.

Vstupenky na vybrané projekce festivalu, jehož hlavním mediálním partnerem je společně s Česko-slovenskou filmovou databází tisková agentura Mediafax, si mohou diváci koupit už od čtvrtka. "V předprodeji, na pokladnách Palace Cinemas Velký Špalíček, lze koupit jak lístky na jednotlivé filmy, tak výhodnější Festival Pass. Navíc festival každý den nabídne v poledních hodinách dvě představení zdarma," upozornil Králík.

Jiří Nováček

Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci