Umístění: Kultura Divadlo a film Jihomoravský filmový nadační fond dostane na letošek 8 milionů

Jihomoravský filmový nadační fond dostane na letošek 8 milionů

Brno, 19. ledna 2022 - Město Brno podpoří v letošním roce Jihomoravský filmový nadační fond částkou 8 milionů. Tyto peníze budou poskytnuty na základě darovací smlouvy, kterou radní doporučili schválit zastupitelům. Jihomoravský filmový nadační fond založily společně statutární město Brno a Jihomoravský kraj v roce 2018. Jeho účelem je rozvoj místního audiovizuálního průmyslu a na něj navázané ekonomiky, podpora audiovizuální tvorby a propagace města a regionu prostřednictvím audiovizuálních děl.

klapka film podpora dotace jmk

 

„Na začátku prosince loňského roku jsme na zastupitelstvu schválili Jihomoravskému filmovému nadačnímu fondu prostředky ve výši 8 milionů korun, které budou poskytnuty na základě darovací smlouvy mezi městem a fondem. Dnes jsme doporučili zastupitelům schválit tuto darovací smlouvu,“ popsal kroky náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Za loňský rok se do výzvy fondu na výrobu přihlásilo 30 žádostí. Z nich bylo vybráno 10 projektů a podpořeno celkovou částkou 8,885 milionů korun. Ve výzvě, která se týkala vývoje první verze scénáře, bylo podpořeno 5 projektů celkovou částkou 331,3 tisíce korun.

„Od začátku působnosti Jihomoravského filmového nadačního fondu bylo podpořeno již 75 projektů, konkrétně 29 scénářů a 46 projektů na výrobu, ve výši cca 37 milionů korun. Zájem žadatelů je stále velký. U dosud podpořených projektů se předpokládá ekonomický dopad pro region o více než 100 % vyšší oproti výši vyplacených příspěvků a tendence je stoupající,“ vysvětlil radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Podmínkou čerpání příspěvku z Jihomoravského filmového nadačního fondu je útrata celé částky v regionu. Ekonomický dopad této činnosti byl v roce 2018 vyčíslen na 140 % (8,5 milionů dotace, 11 951 806 korun utraceno), v roce 2019 činil ekonomický dopad 168 % (8,9 milionů dotace, 15 033 362 korun utraceno). Na léta 2020 a 2021 ještě nejsou zpracována vyúčtování projektů, nicméně se počítá s dopadem 232 % a 173 %.

Propagace Brna a Jihomoravského kraje při projektech podpořených Jihomoravským filmovým nadačním fondem se uskutečňuje v několika časových fázích: během natáčení, v době kinodistribuční premiéry / při festivalovém uvedení, při televizní premiéře apod. Důležitou součástí je i filmová turistika podporovaná prostřednictvím portálu gotobrno.cz pod TIC BRNO.

ZdroJ: Tiskové středisko MMB


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci