Umístění: Kultura Divadlo a film Jubilanti brněnské činohry

Jubilanti brněnské činohry

Víte, že od narození herečky Emy Pechové, maminky vynikajícího českého herce Ladislava Peška, uplynulo letos už 140 let? Nebo že členem brněnského Národního divadla byl v letech 1901 a 1902 také Karel Hašler, od jehož narození uplyne letos v říjnu 130 let? Mnohé z toho, co uvádí nenápadný svazek kapesního formátu, nazvaný Jubilanti činohry Národního divadla Brno 2009, nevědí na Moravě ani oddaní fanouškové divadla. Zvláště ti mladší. Autorka publikace Eva Šlapanská odvedla v této knížce úctyhodnou a vpravdě mravenčí práci, když pečlivě posbírala ze všech divadelních střípků stručné, ale ucelené a reprezentativní umělecké biografie herců, režisérů i divadelních principálů, kteří letos slaví nebo by slavili na prknech znamenajících svět kulaté jubileum.

Eva Šlapanská

 

V knížce, kterou si lze koupit v brněnském Národním, zaznamenala divadelní publicistka známá, ale i méně známá fakta o letošních jubilantech. Doprovodila je množstvím fotografií ze slavných i méně slavných inscenací a pro dnešní návštěvníky stánku múzy Thálie učinila děje minulé přítomnými, přiblížila jim brněnská léta slavných herců  i působení těch, jejichž jména i role už zavál čas.
Publikace v červené obálce, navazující na stejnojmenný bílý svazek s letopočtem 2008, vyšla mimo jiné i díky finančnímu přispění Jihomoravského kraje. Kéž Evě Šlapanské tvůrčí elán  a Národnímu divadlu Brno i sponzorům vážný zájem o uchování divadelní historie vydrží i napřesrok.

(jac)
Autorka Eva Šlapanská při nedávném slavnostním křtu Jubilantů 2009.
Foto: archív

Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci