Umístění: Kultura Divadlo a film Mikulov bude v březnu hostit Mezinárodní festival Jeden svět 2014

Mikulov bude v březnu hostit Mezinárodní festival Jeden svět 2014

Mikulov, 27. února 2014 - Mikulov se letos popáté zapojil do přehlídky dokumentárních filmů Jeden Svět 2014. Filmy o lidských právech se zde budou promítat od 21. do 23. března a hlavním tématem 16. ročníku je PRÁCE. Pro zdejší diváky je připraveno sedm dokumentů, které upozorňují na to, že po několika letech ekonomické krize se zaměstnání stává každodenním tématem stále většího počtu lidí. Někteří ji hledají, jiní se bojí, že o ni přijdou, další v ní musí trávit příliš času a přicházejí o svůj soukromý život.

film klapka zena

 

„Práce je opravdu zásadní námět. Do budoucna se společnost bude navíc čím dál více potýkat s tím, že ze světa postupně mizí. Pracovních míst a zaměstnání ubývá,“ říká ředitelka festivalu Hana Kulhánková.

V informační kampani festivalu mluví o svém vztahu k práci skuteční lidé způsobem, jako by hovořili o významné osobě svého života. Mladá žena s titulkem „Snad spolu zůstaneme“ se bojí o práci. Pán s nápisem „Střídám je“ poukazuje na svá tři zaměstnání, jimiž se snaží uživit rodinu. Muž původem z Indonésie říká „Hledám ji“, zatímco vietnamská podnikatelka ji našla a „Vděčí jí za hodně“.

Vybrané filmy téma práce představí v celé jeho šíři. Podíváme se do oblastí, kde změny globálního trhu mají výrazný dopad na způsob života místních, i do prostředí asijských a evropských továren, v němž zaměstnanci čelí velkému tlaku. Dokumenty se zabývají také syndromy přepracování a vyhoření, nezaměstnaností a vznikem nových chudých vrstev společnosti. Dalšími diskutovanými jevy je i migrace, dětská práce na globálním Jihu nebo zodpovědná spotřeba.

„Od 17. do 21. března jsme připravili také dopolední školní projekce pro žáky základních škol a studenty. Jednotlivé bloky obsahují kratší filmy sestavené podle věku, které specialisté na vzdělávání vybrali tak, aby byly srozumitelné i nejmladším divákům,“ doplňuje Sylva Chludilová, produkční festivalu.  

Anotace jednotlivých dokumentů, informace o začátku jejich projekce a o vstupném jsou dostupné na webu města Mikulov. Do šestnáctého ročníku festivalu se zapojuje 35 českých a moravských obcí, v Jihomoravském kraji kromě Mikulova ještě Brno, Tišnov a Znojmo.

Lenka Křivánková


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci