Umístění: Kultura Divadlo a film Podzimní deprese? Neznám

Podzimní deprese? Neznám

Zdeňka Junáka známe jako brněnského herce. Po ukončení studia na JAMU v Brně v roce 1974 však hrál jednu sezónu v Divadle pracujících ve Zlíně, teprve potom zapustil své kořeny v Brně...

Zdeněk Junák

 

ve Státním divadle a od roku 1992 pak přijal angažmá v Městském divadle Brno. Za roli Arama Beera v Koločavě byl nominován na Cenu Thálie.

Kdo si o Zdeňkovi Junákovi myslí, že je rodilý Brňák, je pěkně vedle. Jeho rodištěm je Kroměříž, v Brně však žije již přes 40 let. Je milovníkem dobrého jídla a pití, umí ocenit různé kulinářské speciality, nejvíc ho ale uctíte domácí tlačenkou nebo jitrnicí. S dobrými přáteli si rád dopřeje sklenku bílého vína či štamprli pálenky.

V prosinci Vás na prknech Městského divadla Brno čeká premiéra Shakespearovy komedie Večer tříkrálový. Těšíte se?
A moc! Kromě toho, že věřím, že to bude velká legrace, mám radost z opětovného setkání s režisérem Romanem Polákem. Kromě spolupráce v našem divadle jsme spolu také působili na Nové scéně v Bratislavě ve hře Šokspír. Byl to takový spletenec z výstupů Shakespearových dramat, kdy spojnicí byla smrt, nenávist a láska. A já jsem vystupoval v roli Othela. Ačkoliv jsem hrál se slovenskými kolegy, mluvil jsem česky, takže to bylo celé zajímavě kosmopolitní. Představte si, jak se ve slovenském nastudování objeví česky mluvící „černoch“… A ještě jednu zkušenost mám s Večerem tříkrálovým. Na jeho motivy byl nastudován muzikál Cokoliv chcete, v němž jsem si také zahrál.

Televizní diváci Vás znají hlavně jako praporčíka Ambrože v seriálu Četnické humoresky. Ale máte taky vlastní pořad Četníci na cestách…
S Erikem Pardusem, kolegou z divadla a samozřejmě strážmistrem Zahálkou z četnické pátračky jezdíme po městech a zábavnou formou vyprávíme, jak probíhalo natáčení humoresek i o našich postavách, to vše prokládáme písničkami, doprovázíme se na kytaru. Jak večer pokračuje, volně přecházíme na divadlo a historky ze života… Nejbližší vystoupení máme 24. listopadu v Boskovicích.

Junák a Četnické humoresky

A  kdy Vás zase uvidíme v televizi?
Objevím se jako nová postava v seriálu Ordinace v růžové zahradě. Natáčel jsem koncem října a čtyři díly, v nichž budu účinkovat jako Jarek Barna, tchán doktorky Barnové,  se budou vysílat na přelomu tohoto a příštího roku. Budu tam za padoucha, s nemocnou nohou zralou pro amputaci – ale víc vám nebudu prozrazovat!

Váš hlas taky dobře známe z dabingu. Už méně se o Vás ví, že jste členem hudební skupiny…
Hraji a zpívám jen tak pro radost, spolu se svými spolužáky z JAMU a konzervatoře. Před dvanácti lety jsme založili vokálně instrumentální skupinu Vinařští romantici. I na těchto vystoupeních, které jsou jen tak příležitostné, předvádíme spolu s Erikem Pardusem ukázky z Četnických humoresek.

Jste známý jako milovník dobrého jídla a pití…
A také je to na mně vidět. S přibývajícím věkem však dbám víc a víc na to, abych si na jídlo udělal čas a v klidu ho vychutnal. Patřím k těm, kteří nemají akcie na Wall Street ani jinde, a proto když si dopřávám jídlo nebo jsem ve společnosti, zásadně vypínám svůj mobil. Čím jsem starší, tím je taky pro mě důležitější, s kým na dobré jídlo a pití půjdu. Když je špatná partička, kde je nějaký destruktivní živel, i to víno hořkne.

Víno je Váš oblíbený nápoj?
Piji vše bílé – takže bílé víno a různé pálenky…

A na jakém jídle si nejvíc pochutnáte?
Člověk je tu a tam pozvaný na nějaký ten rautíček – a to je samý roastbíf a podobné delikatesy… ale když se vydaří dobrá tlačenka nebo domácí jitrnička, moc rád se zdržím!  I když se snažím jíst zdravě, znáte to, co vám nejvíc chutná, často dvakrát zdravé není – tak třeba mou slabostí je ten nejobyčejnější salám s cibulí a octem.

Vegetarián tedy rozhodně nejste…
Proti vegetariánům nic nemám, ale myslím, že všechno by mělo být vyvážené, člověk je přece všežravec. Řeknu to takhle: auto, které je postaveno na benzín, by nemělo jezdit na plyn.

Když rád jíte, také rád vaříte?
Moc rád, je to pro mne jistý druh relaxace. Uvařím druhým, co jim chutná, ale nejspokojenější jsem, když dostanu volnou ruku a můžu popustit uzdu své fantazii. Vaření si navíc umím zpříjemnit, popíjím při něm bílé víno a poslouchám muziku. No, samozřejmě nesmím mít večer představení…

Zdeněk Junák

Jak se pozná dobrý kuchař?
Podle toho, jak umí zacházet s kořením, jak si s přípravou jídla dovede vyhrát. Obdivuji vynalézavé kuchaře, co si poradí a umí nahradit nějakou surovinu jinou, aniž by jídlo ztratilo na chuti a kvalitě. Důležité samosebou je i to, aby jídlo dobře vypadalo.

Dobře připravené jídlo tedy umíte ocenit. Víme o Vás, že jste byl i v porotě soutěže Zlaté plody jižní Moravy. Co to je za akci a jaká byla Vaše role?
Jde o soutěž na podporu regionálních potravinářských výrobců, kterou vyhlásil Jihomoravský kraj. Odborná komise ocenila nejlepší výrobky a své slovo měla i porota laická, jejímž členem jsem byl i já.  Tak jsem tedy degustoval a hodnotil. Mezi cukrářskými výrobky to na „celé čáře“ vyhrál kominíček – dokonce se na jeho prvenství shodly obě poroty.

Poprask na laguně

Co si myslíte o podobných soutěžích?
Jsem rád, že existují takové způsoby prezentace českých výrobků, díky nimž se propaguje místní region a kvalitní produkty. Je jen škoda, že se lidé většinou domnívají, že podobné výrobky jsou bez chuti, jak to u tzv. „produktů zdravé výživy“ často i bývá. Ale naopak, musím potvrdit,  že většina z oceněných výrobků je nesmírně chutná a lahodná.

Za okny právě prší, je podzim… Máte ho rád?
Mám rád všechna roční období, když jsou taková, jaká mají být. Podzim dovede být krásný – nádherná je podzimně zabarvená krajina, tak moc, že kdybych ji vyfotil, vypadalo by to jako kýč. Líbí se mi moravské vinohrady, když se zelenají, nalévají hrozny, a pak se sklízí… Překrásné jsou například terasovité vinohrady v okolí Velkých Bílovic či vinohrady pod Pálavou. A jaké období mám přece jen nejradši? Samozřejmě léto, protože jsou divadelní prázdniny… ale nejvíc asi miluji jaro a podzim. A podzimní deprese? Neznám.

Petra Knotková
Foto: Jef Kratochvil

Z KALENDÁŘE

  • Zdeňka Junáka můžete vidět  v premiéře hry W. Shakespeara Večer tříkrálový, kterou 13. prosince uvede Městské divadlo Brno
  • S oblíbeným brněnským hercem se budete setkávat od konce prosince i na televizní obrazovce v seriálu Ordinace v růžové zahradě
  • Zdeněk Junák a Erik Pardus aneb Četníci na cestách se tentokrát zastaví 24. listopadu v Boskovicích
  • Ve znamení Střelce: Zdeněk Junák 6. prosince oslaví narozeniny

 


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci