Umístění: Kultura Divadlo a film Skvělý herec Hugo Haas zarůstá

Skvělý herec Hugo Haas zarůstá

Pokud byste, na brněnském židovském hřbitově, hledali, kde odpočívá herec Hugo Haas, potom pro dobrou orientaci mohou posloužit smrčky, které přerůstají jeho náhrobek. Mohla by vás k němu nasměrovat i stará, rezivějící cedule. Tak smutně dopadl skvělý herec, jenž býval kvůli osobnímu kouzlu často obsazován do rolí roztržitých zamilovaných intelektuálů.

Haas

 

Haas se narodil 19. února 1901 v Brně. Jeho učitelem na konzervatoři byl i Leoš Janáček, který mu prý doporučil, aby raději zpívání vyměnil za herectví. Jeho první výraznou filmovou rolí byla postava v Poláčkových Mužích v ofsajdu a vrcholnou divadelní rolí byl doktor Galén z Bílé nemoci, kterou údajně Karel Čapek psal přímo pro Haase. V roce 1939 byl na hodinu, pro židovský původ, propuštěn z Národního divadla a donucen emigrovat. Haas se prosadil také v Hollywoodu i jako scénárista, režisér a producent. To vše pod hlavičkou vlastní společnosti Hugo Haas Corporation. V ní adaptoval například Koptův román Hlídač číslo 47, ve kterém si zahrál i hlavní roli. Pracoval také ve Vídni, kde v roce 1968 zemřel.

Text a foto: Petr Podroužek

Hugo Haas


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci

Komentáře a dotazy k produktu  

 
0 #2 2011-08-04 17:26
Citace:
Byla jsem v nedávné době navštívit hrob Huga Haase, který je pěkně upraven, tak již není pravdou, že je zarostlý stromky. Doporučuji se podívat na tento židovský hřbitov. Setkáte se tam se zvláštní atmosférou, kterou především podtrhuje architektura tamního hřbitova a smutná připomínka holocaustu, kterým je tento hřbitov naprosto prosycen. Toto místo na mě působilo posvátným dojmem. Nedivím se panu Haasovi, že si přál na tomto hřbitově spočinout.

Zcela souhlasím
Citovat
 
 
+1 #1 2009-12-28 22:50
Byla jsem v nedávné době navštívit hrob Huga Haase, který je pěkně upraven, tak již není pravdou, že je zarostlý stromky. Doporučuji se podívat na tento židovský hřbitov. Setkáte se tam se zvláštní atmosférou, kterou především podrthuje architektura tamního hřbitova a smutná připomínka holokaustu, kterým je tento hřbitov naprosto prosycen. Toto místo na mě působilo posvátným dojmem. Nedivím se panu Haasovi, že si přál na tomto hřbitově spočinout.
Citovat