Podle jeho údajů půjde o dva portály www.puvodvina.cz a www.zatridenivina.cz . Na nich si mohou všichni konzumenti vína ověřit kvalitu a původ tuzemských zatříděných vín. „Jedná se vůbec o první takový projekt ochrany spotřebitele v Evropské unii,“ zdůrazňuje Vorlíček. Tím se podle něj dostává ČR na špici EU v této oblasti. Portály přitom ministerstvo představí hned v úvodní den veletrhu v rámci „Dne vín z České republiky“.
Na vytvoření stránek ministerstvo spolupracuje s technologickým dodavatelem Registru vinic, společností CCV Informační systémy. Spotřebitelé v ČR se díky tomu mohou podle ministra Jakuba Šebesty kromě kvality tuzemských vín spolehnout i na jejich původ a zatřídění podle zákona o vinohradnictví a vinařství. „Díky Registru vinic může každý spotřebitel svůj zážitek z vína umocnit vědomím jistoty, že hrozny uvedené odrůdy pochází z míst, která jsou na etiketách uvedena,“ tvrdí Šebesta.
Pro koncového spotřebitele nese Registr vinic jasnou a srozumitelnou informaci - existuje totiž možnost si zde kdykoli on-line ověřit, zda informace na etiketě vína, které koupil, skutečně kvalitou a původem souhlasí, tedy zda se jedná o zatříděné víno certifikované Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí (SZPI) nebo zatříděné privátními subjekty, kterým ministerstvo zemědělství povolilo přiznávat označení VOC (vína originální certifikace). Jedinou podmínkou je ročník 2008 nebo mladší. Existence Registru vinic je dána zákonem o vinohradnictví a vinařství a jeho správcem je Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský.
Zatřídění vína vyrobeného z vinných hroznů vypěstovaných na území ČR je definováno uvedeným zákonem. Žádost o zatřídění vína musí před jeho uvedením do oběhu podat výrobce vždy na celou šarži vyrobeného vína. Před podáním žádosti o zatřídění vína výrobce požádá SZPI o odběr vzorků vína, které budou užity pro rozbor vína akreditovanou nebo pověřenou laboratoří, smyslové hodnocení vína a pro uchování vzorku vína.
Ať již se spotřebitel rozhodne dané víno ověřit podle jakýchkoli parametrů, výsledek by měl být podle Vorlíčka vždy stejný a měl by potvrdit nebo vyvrátit původ a kvalitu příslušné lahve vína. „Pro každého, kdo má přístup k internetu, je tak nyní k dispozici rychlý a jednoduchý nástroj, který umožňuje zkontrolovat počínaje rokem 2008 doslova každou láhev moravského a českého vína, jejichž výrobci podle zákona zažádali o zatřídění svého vína a přináší tak jejich konzumentům jistotu kvality,“ konstatuje mluvčí ministerstva.